Kombajn dla rodzinnego

Data publikacji:

W segmencie kompaktowych kombajnów zbożowych o mocy poniżej 200 KM gospodarstwa rodzinne mają w czym wybierać. Większość producentów proponuje bowiem maszyny również tej klasy, skrojone pod areały już od kilkudziesięciu hektarów. Prezentujemy ofertę kilku czołowych marek w zakresie najmniejszych maszyn żniwnych dostępnych na polskim rynku.

Wspólną cechą kompaktowych kombajnów, wynikającą z ich gabarytów, jest dobra zwrotność i możliwość sprawnej pracy na mniejszych polach, również rozrzuconych na większym obszarze. Dzięki małej szerokości transportowej, z reguły poniżej 3 m (zależnie od ogumienia), przejazdy drogowe tymi maszynami nie stanowią bowiem problemu. Małe kombajny to niekoniecznie proste maszyny pozbawione wszelkich udogodnień i nowoczesnych rozwiązań. Przeciwnie, w wielu z nich można spotkać podzespoły i systemy stosowane w większych maszynach, dostępne nie tylko w opcji. Dotyczy to zwłaszcza komfortowych kabin czy stanowiska roboczego, oferującego takie same elementy sterowania, systemy monitorowania czy funkcje rolnictwa precyzyjnego.

Claas Avero 160

Najmniejszy kombajn Claas Avero 160 ma silnik Perkins o mocy 116 kW/158 KM, z układami SCR i DOC w systemie oczyszczania spalin, 400-litrowy zbiornik paliwa oraz zbiornik na ziarno o pojemności 4200 l, z rurą wyładowczą o zasięgu do 5,4 m rozkładaną pod kątem 101°, zapewniającą rozładunek w tempie 51 l/s. Maszyna wyposażona jest w tradycyjną młocarnię z pojedynczym, 6-cepowym bębnem głównym o średnicy 450 mm i szerokości 1060 mm, i z umieszczonym za nim dużym 8-żebrowym odrzutnikiem (oryginalny układ APS z dodatkowym bębnem przyspieszającym przed bębnem głównym, zapewniającym wzrost wydajności o 20% dostępny jest dopiero w większym, 205-konnym modelu Avero 240). Kąt opasania klepiska wynosi 117°, a szczelina robocza jest regulowana proporcjonalnie z kabiny jedną dźwignią. Klepisko Multicrop (opcja) z łatwo wymiennymi segmentami można łatwo dostosować do różnych roślin. Separację ziarna finalizuje 4-klawiszowy, 4-stopniowy wytrząsacz o długości 3,9 m i powierzchni 4,13 m² (całkowita powierzchnia separacji 4,8 m²). Układ aktywnego rozluźniania słomy z mimośrodowo zamocowanymi zębami nad każdym klawiszem intensywnie przetrząsa słomę, zapewniając jej płynny przepływ cienką warstwą. . .

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express 01/2019
Zamów bezpłatny egzemplarz / prenumeratę

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.