[ATR] Technika

Kocioł wodny Graintec z cyklonowym dopalaczem spalin

Data publikacji:

Znakiem rozpoznawczym firmy Graintec ze Smętowa Granicznego są liczne innowacyjne rozwiązania i patenty, nie tylko w urządzeniach do transportu i czyszczenia ziarna, w których produkcji pomorskie przedsiębiorstwo głównie się specjalizuje. Wśród interesujących wyrobów skonstruowanych przez tę rodzinną firmę jest również uniwersalny kocioł wodny z cyklonowym dopalaczem spalin.

Dzięki zastosowaniu dopalacza cyklonowego z płytą żarową oraz kasetowego wymiennika ciepła z innowacyjnym przepływem spalin kocioł wyróżnia bardzo wysoka wydajność spalania i wysoki odzysk ciepła. W porównaniu z tradycyjnymi kotłami oszczędność opału wynosi nawet 50%, a emisja spalin i pyłów utrzymuje się na bardzo niskim poziomie. Przy niewielkich rozmiarach kocioł zapewnia przy tym dużą moc, nawet do 150 kW, i nadaje się także do ogrzewania budynków użyteczności publicznej.

Wymuszony przepływ spalin

Cyklonowy dopalacz spalin ma postać usytuowanej nad komorą spalania cylindrycznej komory z okrągłymi, centralnie umieszczonymi otworami - wlotem spalin w dnie i wylotem spalin u góry cylindra. W połowie wysokości dopalacza znajduje się masywny okrągły deflektor (tzw. płyta żarowa), z podwieszonymi pod nim i sięgającymi dna dopalacza stalowymi prętami, zapewniający utrzymanie wysokiej temperatury w dopalaczu i wymuszający przepływ spalin od wlotu w kierunku zewnętrznej powierzchni walcowej cylindra. Spaliny trafiają tam na wprowadzany stycznie strumień powietrza wtórnego o ruchu wirowym, który powoduje zawirowanie gorących spalin, co sprzyja ich dobremu wymieszaniu z doprowadzonym powietrzem oraz zwiększa efektywność ich dopalania. Powietrze do dopalacza cyklonowego dostarcza wentylator nadmuchowy usytuowany na zewnątrz urządzenia. Gorące spaliny wypływają z dopalacza do umieszczonego nad nim kasetowego, czterociągowego, poziomego, wodnego wymiennika ciepła z efektywnymi radiatorami. Pełną obsługę konserwacyjną, czyszczenie oraz demontaż elementów radiatora umożliwiają drzwiczki rewizyjne, umieszczone w pierwszej komorze nawrotnej wymiennika.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.