Technika

KFMR Krukowiak dla profesjonalistów

Data publikacji:

Maszyny do zbioru cebuli oferuje na rynku wielu producentów zagranicznych i krajowych, wśród których niekwestionowaną pozycję lidera zajmuje Kujawska Fabryka Maszyn Rolniczych Krukowiak.

Dla producentów uprawiających cebulę na większych areałach KFMR Krukowiak proponuje kopaczki Saturn Profi, wytwarzane tylko w wersji z kwadratem kopiącym. Są one przeznaczone wyłącznie do zbioru tego warzywa. Mają większą powierzchnię separacji gleby i zanieczyszczeń, gdyż są wyposażone w 2 przenośniki prętowe. Ponadto ich układ napędowy ma wbudowane wstrząsacze, których intensywność pracy można regulować, by uzyskać jak najlepszy efekt odsiewu ziemi i innych zanieczyszczeń.

Z praktyki wiadomo, iż kopaczki z kwadratem kopiącym powodują mniejsze uszkodzenia mechaniczne główek cebuli, co ma istotne znaczenie zwłaszcza gdy zebrany plon jest przeznaczony do długiego przechowywania. W tych maszynach napędzane hydraulicznie są: kopiący kwadrat, jak i wentylator - nagarniający cebulę na pierwszy przenośnik prętowy. W standardzie są wytwarzane jako maszyny zawieszane na TUZ, a ich szerokość robocza jest taka, jak kopaczek Saturn Z 653/1.

Są wyposażone w formownicę oraz wał ugniatająco-równający, wykonany z PCV. Zapotrzebowanie na moc ciągników wynosi - odpowiednio do szerokości kopania - 110, 130 oraz 150 KM. W zależności od warunków polowych prędkość robocza wynosi od 1,5 do 5 km/h, a wydajność jest taka sama, jak modeli Z 653/1. W standardzie mają zamontowaną formownicę stałą oraz przenośniki prętowe firmy Hessles o podwyższonej wytrzymałości.

Bogate wyposażenie

Jak przystało na maszyny dla profesjonalistów, producent oferuje do nich bogatszy zestaw wyposażenia dodatkowego. Kopaczki Profi są wyposażone w formownicę, zamykaną hydraulicznie z kabiny ciągnika (w obwodzie hydrauliki montowany jest rozdzielacz dwusekcyjny).

Dodatkowo może ona mieć zasobnik, w którym można zgromadzić na krótki czas (potrzebny na ominięcie przeszkody polowej lub na uwrociu) cebulę i stopniowo dosypywać ją na nowo zagęszczany wał gleby - do obeschnięcia. Zamiast wału ugniatającego z tworzywa można zamówić maszynę, która ma zamontowane koła jezdne na wspólnej osi.

Kopaczki Profi można także doposażyć w 3-punktowy zaczep, dzięki któremu otrzymuje się maszynę półzawieszaną. Za dopłatą kupujący otrzyma unoszone hydraulicznie koła podporowe oraz przenośnik poprzeczny, umożliwiający układanie wału cebuli wykopanej z 2 lub 3 rzędów, gdy zachodzi potrzeba szybkiego jej zbioru i dostarczenia do przerobu - np. do zakładu przetwórczego.

Europejski potentat

Polska należy do czołowych producentów cebuli wśród krajów UE. W 2019 r. uprawiano ją na powierzchni 25 tys. ha (to 13,5% upraw unijnych), a zbiory wyniosły 535 tys. t (8,3% zbiorów w UE). Eksport cebuli świeżej w 2019 r. wyniósł 139 tys. ton za kwotę 399 mln zł.

Wielkość naszego eksportu cebuli plasuje Polskę w czołówce światowej - 9. pozycja z udziałem 2,5%. Należy podkreślić, iż wielkość plonów cebuli najnowszych odmian - posianych na dobrych glebach, na których stosowano sztuczne nawodnienie - nierzadko przekracza 100 t/ha.

Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.