Aktualności

John Deere - Pokaz wydajności

Data publikacji:

Rolnik zainteresowany zakupem samojezdnych sieczkarni polowych zwykle stoi przed dylematem, gdyż na rynku nie brakuje produktów oferujących wysoki poziom techniczny, a także zapewniających optymalny komfort obsługi oraz okazałą wydajność. W takich przypadkach warto przyjrzeć się maszynom w pracy - analiza „w boju” ułatwia późniejszy wybór. Z tego założenia wyszli przedstawiciele firmy John Deere, prezentujący w cyklu 6 pokazów sieczkarnię 8500i.

    john deerejohn deerepodwójny napęd

Sieczkarnia napędzana silnikiem umiejscowionym za tylną osią maszyny (pojemność 13,5 l, moc 585 KM) testowana była na polach o różnych warunkach, które wymagały odpowiednich właściwości trakcyjnych (opony niskociśnieniowe o szerokości 800 mm) i ograniczonego nacisku na powierzchnię - sieczkarnia 8500i jest o ok. 1 t lżejsza niż maszyna z serii 7000.

Spalanie 12,34 l/ha

Podczas pokazów sieczkarnia przepracowała obszar 180,74 ha, zbierając 1321,79 t mokrego i 476,17 t suchego plonu. Średnia wilgotność zbieranego materiału wyniosła 62,28%. Model 8500i przetestowano przy zbieraniu lucerny i trawy. W pierwszym przypadku prędkość robocza (przy pokosie 18 m) oscylowała w przedziale 13-17 km/h, w drugim zaś (przy pokosie 8 m) - 15-19,9 km/h. Spalanie w trakcie zbioru wyniosło 6,52 l/ha, podczas gdy spalanie łączne (zbiór wraz z transportem i przestojami) osiągnęło wartość 12,34 l/ha. Jest to przede wszystkim zasługa zastosowania bezstopniowej przekładni ProDrive oferującej różne tryby pracy. Przekładnia pozwala sieczkarni osiągnąć maksymalną prędkość przy zredukowanych obrotach silnika w transporcie (1400 obr./min.), na uwrociach (1250 obr./min) oraz postoju (900 obr./min), co pozwala istotnie zmniejszyć zużycie paliwa.
Warto przy tym dodać, że pokazowa sieczkarnia udowodniła, iż konstruktorzy maszyn na pierwszym planie mają stałe podnoszenie wygody operatora. W modelu 8500i można to stwierdzić choćby dzięki nowemu podbieraczowi (podwójny napęd), w pełni zsynchronizowanemu z maszyną, który znacząco redukuje ryzyko zatoru, a także większej niż w sieczkarniach z poprzedniej serii przepustowości maszyny - wszak prześwit między walcami wciągającymi został zwiększony o 25%.
Bardzo przydatne okazało się wyposażenie sieczkarni 8500i w umieszczony w kanale wyrzutowym czujnik HarvestLab oraz system monitorowania i dokumentacji HarvestDoc, który pozwala na przekazywanie precyzyjnych informacji na temat wyników pracy maszyny oraz parametrów zebranego plonu. System oparty na spektroskopii w bliskiej podczerwieni analizuje skład skoszonych roślin, dokonując ponad 4000 pomiarów/s.

GA

fot.firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.