[ATR] Aktualności John Deere

John Deere - Manure Sensing z certyfikatem DLG

Data publikacji:
manure sensing

System Manure Sensing do precyzyjnej analizy nawozu firmy John Deere z czujnikiem HarvestLab 3000 z sukcesem przeszedł testy DLG (Niemieckiego Towarzystwa Rolniczego) dla gnojowicy bydlęcej, świńskiej i resztek pofermentacyjnych.

Rok po uzyskaniu certyfikatu dla obornika bydlęcego, Centrum Testowania Maszyn i Środków Produkcji DLG w Groß Umstadt rozszerzyło swoją akceptację o gnojowicę świńską zawierającą fosfor (P2O5). Ponadto w przypadku biogazowych resztek pofermentacyjnych certyfikacja obejmuje odtąd suchą masę, azot całkowity, amon i tlenek potasu (K2O).

Odbicie w bliskiej podczerwieni

John Deere Manure Sensing mierzy zawartość składników odżywczych za pomocą czujnika bliskiej podczerwieni (NIR) HarvestLab 3000. W związku z tym zarówno usługodawcy, jak i właściciele gospodarstw rolnych mogą precyzyjnie dozować azot, fosfor i tlenek potasu dzięki określeniu parametrów docelowych składników odżywczych i/lub dawek granicznych nawozu wyrażonych w kg/ha czy też mapie aplikacyjnej właściwej dla danego miejsca. Wyniki testu DLG potwierdziły, że czujnik działa z dokładnością porównywalną do tej, jaką prezentują certyfikowane laboratoria z chemicznymi metodami pomiaru. – Gdy porównujemy wyniki z laboratoriów, otrzymujemy z reguły różnice w zawartości składników odżywczych. Pomiary czujnika HarvestLab 3000 mieszczą się w zakresie wahań występujących w instytutach pomiarowych – potwierdził dr Ulrich Rubenschuh, kierownik centrum badań DLG. Ogromną zaletą czujnika jest jego ciągła analiza systemu na podstawie ponad 4 tys. pomiarów na sekundę, która umożliwia pozyskiwanie rzetelnych danych statystycznych podczas nawożenia. Na podstawie wysokiej dokładności w dokumentowaniu składników odżywczych technologia NIR została oficjalnie uznana przez pierwsze rządy niemieckich krajów związkowych (Turyngia oraz Nadrenia Północna-Westfalia). John Deere spodziewa się, że wkrótce więcej landów pójdzie w ich ślady.

Współpraca i rozwój

Klienci, którzy chcieliby poddać analizie swoją gnojowicę bezpośrednio podczas procesu napełniania, także mogą używać technologii Manure Sensing. Firma Fliegl Agrartechnik zaprezentowała niedawno rozwiązanie stacjonarne wyposażone w czujnik HarvestLab 3000 i wykorzystujące najnowszy pakiet kalibracyjny John Deere Manure Sensing. Wszyscy nowi klienci automatycznie otrzymują aktualne oprogramowanie przy zakupie systemu, natomiast dla obecnych użytkowników udostępniana jest bezpłatna aktualizacja. Ponadto John Deere zawarł porozumienie z firmą Kotte Landtechnik w sprawie zastosowania Manure Sensing w beczkowozach do gnojowicy Kotte. Partnerami w tym zakresie są również Joskin, Pichon, Samson i Vervaet.
Biorąc pod uwagę dobre doświadczenia systemu w tym sezonie, firma zdecydowała rozszerzyć dystrybucję na wszystkie kraje UE28+ od 1 listopada 2018 r. Dotychczas system był dostępny tylko w kilku krajach Europy Zachodniej: Belgii, Danii, Niemczech, Anglii, Francji, Irlandii, Luksemburga i Austrii.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.