John Deere - Dla lepszych żniw

Data publikacji:
analiza żniw
operator john deere

Podczas ubiegłorocznych targów Agritechnica firma John Deere, oprócz innowacji nagrodzonych 3 złotymi i 10 srebrnymi medalami, zaprezentowała wiele innych nowości praktycznie w każdej grupie sprzętowej. W segmencie kombajnów zbożowych zwracają uwagę zwłaszcza trzy rozwiązania, poprawiające procesy omłotu i czyszczenia ziarna oraz ułatwiające monitorowanie i optymalizację pracy maszyny.

Wchodząca w skład zespołu omłotowego, nowo zaprojektowana listwa domłacająca (BoosterBar) w kombajnach John Deere z serii T i W, o mocy maksymalnej od 190 kW/258 KM do 335 kW/455 KM, w przypadku zbioru małych nasion pozwala zwiększyć wydajność o nawet 10%. Jest szczególnie skuteczna przy omłocie wilgotnych lub trudnych do wymłócenia roślin, takich jak jęczmień czy pszenica oścista. Ponieważ umieszczona blisko klepiska, intensyfikująca omłot ruchoma listwa nie ogranicza jego powierzchni, nie zmniejsza tym samym powierzchni wydzielania ziarna, dzięki czemu stanowi dobrą alternatywę dla płyt kłosownika. Zaletą listwy domłacającej jest bardzo łatwe włączanie oraz szybka regulacja, zajmujące tylko 3 minuty. W przeciwieństwie do rozwiązań spotykanych w większości innych kombajnów, zastosowany mechanizm pochylania i pozycjonowania listwy przed klepiskiem ułatwia jej instalację i aktywowanie.

Wielkie czyszczenie

Kombajny z serii T i W w najnowszej wersji na bieżący sezon wyróżnia nie tylko największa w klasie powierzchnia separacji, lecz także czyszczenia, co jest zasługą układu sitowego DynaFlo Plus nowej generacji, który po raz pierwszy wykonano z materiałów (aluminium, stal, kute żelazo) dobranych specjalnie pod kątem jak najlepszych parametrów i możliwie najniższej masy. Dzięki innowacyjnej, lekkiej, aluminiowej konstrukcji o małej bezwładności, zapewniającej mniejszy poziom wibracji i większą niezawodność działania, DynaFlo Plus legitymuje się teraz powiększoną aż o 41% powierzchnią, przy zachowaniu takiej samej masy, jak w poprzedniej wersji. Z powierzchnią 5,2 m² (modele 5-klawiszowe) lub 6,3 m² (6-klawiszowe) jest jednym z największych i najbardziej skutecznych układów czyszczących w kombajnach tej klasy. Aby ułatwić regulację, przeprojektowano również wentylator, który generuje obecnie nawiew o sile zwiększonej o 30%, a także zmieniono wloty i przepływ powietrza, zapewniając jego bardziej równomierny pobór i dystrybucję.

Inteligentna analiza

W nowych kombajnach po raz pierwszy na świecie znalazł również zastosowanie „inteligentny” system analizy zbiorów, oferujący dostęp do informacji na temat działań operatora w zakresie szeregu parametrów, które są przedstawiane w postaci jednej, zbiorczej oceny wydajności. Oprócz tego operator może porównywać swój aktualny wynik, w tym ogólną wydajność, wielkość plonu, wykorzystanie mocy, zużycie paliwa czy straty ziarna, z wcześniejszymi danymi z ostatnich 50 godzin pracy. Poza tym możliwe jest także porównanie swojej pracy z wynikami np. innych maszyn w całej flocie lub maszyn użytkowanych na obszarze działania danego dilera.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.