[ATR] Nowości JasTech

Jastech - Z przesuwaną ścianą

Data publikacji:

Rozrzutniki i przyczepy z przesuwaną ścianą rozładowującą nie są domeną tylko producentów zachodnich. Zaawansowane technicznie maszyny z tego typu rozwiązaniem są także dziełem firmy Jastech ze Zbuczyna w powiecie siedleckim, świadczącej również usługi rolnicze w zakresie siewu kukurydzy oraz zbioru zbóż, rzepaku, kukurydzy na ziarno i kiszonkę.

Rozrzutniki firmy Jastech służą do rozprowadzania nawozów organicznych i wapna, a po zdemontowaniu adaptera mogą być wykorzystywane jako przyczepy objętościowe. Cechą charakterystyczną tych maszyn jest oryginalny system rozładunku z hydraulicznie przesuwaną przednią ścianą oraz częścią podłogi, zamiast tradycyjnego przenośnika łańcuchowego. Po otwarciu zasuwy gilotynowej rozrzutnika (lub tylnej klapy przyczepy) siłownik hydrauliczny przesuwa połowę podłogi skrzyni ładunkowej wraz z przednią ścianą, wypychając cały ładunek na zewnątrz, w tempie regulowanym przez operatora. Taka budowa pozwala zagęszczać w skrzyni zieloną masę, dzięki czemu można załadować o 30-50% więcej materiału, a także umożliwia rozładunek w pomieszczeniacho wysokości do 4 m.

Solidna konstrukcja

W ofercie są dwa modele rozrzutników-przyczep: Mega 140 o geometrycznej pojemności 27 m³, ładowności technicznej 14 t i masie własnej 7 t, oraz Mega 160 o pojemności 33 m³, ładowności 16 t i masie 7,6 t. Obie maszyny posiadają stabilną, trwałą i dobrze zabezpieczoną przed korozją ocynkowaną konstrukcję z jednolitą skrzynią ładunkową wzmocnioną profilami zamkniętymi, oraz podwozie typu tandem z osiami ADR i kołami Pronar, ze skrętną hydraulicznie tylną osią.
Adapter rozrzucający napędzany jest od WOM ciągnika i może pracować zarówno przy 540, jak i 1000 obr./min. Równomierne rozrzucanie nawozu zapewniają dwa pionowe wały o dużej średnicy, z wymiennymi łopatkami, zakończone w dolnej części talerzami do rozrzutu wapna czy pomiotu kurzego. Prosty w montażu adapter ma zintegrowaną hydrauliczną zasuwę gilotynową lub składną przegrodę odcinającą go od skrzyni ładunkowej. W transportowej wersji maszyny skrzynię zamyka hydrauliczna tylna klapa z gumową uszczelką, gwarantującą wysoką szczelność. Dzięki przemyślanej konstrukcji, zamiana adaptera na tylną klapę jest bardzo łatwa. Podzespoły te mają nawet specjalne prowadnice do wideł ładowacza lub ładowarki.

Dobre wyposażenie

W rozrzutnikach zastosowano szereg rozwiązań podnoszących walory użytkowe maszyn i zwiększających komfort pracy. Wśród nich są m.in. odchylane górne odcinki bocznych burt ułatwiające załadunek skrzyni, opuszczana ażurowa górna część przedniej ściany ułatwiająca współpracę z sieczkarnią, drabinka umożliwiająca bezpieczną obserwację załadunku, oświetlenie skrzyni ładunkowej i obszaru roboczego (dodatkowe w opcji), panel sterujący do obsługi maszyny z kabiny ciągnika, amortyzowany i poziomowany hydraulicznie dyszel, podpora hydrauliczna dyszla, możliwość dostosowania do zaczepu górnego lub dolnego, ogumienie 550/60/22,5 lub 600/50/22,5, badź inne na zamówienie, układ hamulcowy pneumatyczny, hydrauliczny lub hydrauliczno-pneumatyczny.

SS
Grzegorz Antosik

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.