Gospodarka i rolnictwo

Jarosław Kaczyński: polskie rolnictwo to ogromny potencjał

Data publikacji:

W sobotę w Kadzidle koło Ostrołęki (Mazowieckie) odbyła się konwencja Prawa i Sprawiedliwości, poświęcona mniejszym miejscowościom oraz polskiemu rolnictwu. Wziął w niej udział m.in. premier Mateusz Morawiecki. Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński mówił na nim, że Polskie rolnictwo to ogromny potencjał. Ważne jest to, aby go wykorzystać.

Zupełnie wyjątkowy w Europie, odnoszący się do mniejszych i średnich gospodarstw, takich, które mogą produkować zdrową żywność - w sposób naturalny, której dzisiejsza Polska i Europa potrzebuje - podkreślił.

Zaznaczył, że bardzo istotne są majowe wybory do Parlamentu Europejskiego. Jak mówił, w Brukseli trzeba walczyć, zabiegać - w sposób zdecydowany i umiejętny - o interesy Polski, w tym przede wszystkim interesy polskiej wsi.

Według prezesa PiS w Unii wsparcie finansowe dla wsi jest na pierwszym miejscu.

To nie jest żadna łaska, to jest absolutna konieczność i to jest postępowanie racjonalne. Wyobraźcie sobie, co by było, gdyby nie było tych środków dla wsi, w Polsce i w innych krajach Unii Europejskiej - zauważył. Jak tłumaczył, oznaczałoby to droższą żywność i wyższe koszty życia przeciętnej rodziny. - Ci, którzy wymyślili te środki dla wsi, dobrze rozumowali. Te środki zapewniały przez dziesięciolecia rozwój Europy, a teraz w ostatnich prawie 15 latach, rozwój Polski

Zwrócił się do rolników:

Nie dostajecie nic, co by wam się nie należało. - My, czyli partia rządząca i rząd musimy zabiegać, by to wszystko, co daje Europa, ale powtarzam daje nie z łaski, ale z konieczności i z tego, że racjonalnie myśli o całej gospodarce, było naszemu krajowi przyznawane we właściwych rozmiarach

Dodał, że Prawo i Sprawiedliwość ma "plan działań i celów w Unii Europejskiej". Składa się on z pięciu punktów. Pierwszy punkt zakłada zwiększenie udziału Polski w puli, która jest dzielona co siedem lat dla rolnictwa. Drugi punkt dotyczy unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Chodzi także o to, by nas właściwie potraktowano - mówił Kaczyński

Trzeci punkt to walka z "dyskryminacją"

Jeśli spojrzeć na całość, to 80 procent przypada bardzo wielkim gospodarstwom rolnym, a tylko 20 procent mniejszym i średnim. Musimy to zmienić, musi być tak, że te mniejsze i średnie gospodarstwa będą miały dużo, dużo większy udział w tych środkach. To jest nasz obowiązek, także obowiązek wynikający z konstytucji, a dokładnie z artykułu 23 konstytucji, który wyraźnie mówi, jaki ma być w Polsce ustrój rolny - oparty o gospodarstwo rodzinne
- mówił prezes PiS.

Zaapelował o to, by polska wieś poszła głosować w nadchodzących wyborach do europarlamentu.

Źródło: tvn24.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.