Gospodarka i rolnictwo

Jakie dopłaty do kukurydzy?

Data publikacji:

Producenci kukurydzy, dotknięci stratami z powodu ograniczeń na rynku rolnym związanych z agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy mieli możliwość składania wniosków o wsparcie od 22 do 29 lutego 2024 roku. W ramach tego programu z budżetu krajowego przeznaczono 1 miliard złotych. Do chwili obecnej zarejestrowano prawie 169 tysięcy wniosków.

    Jakie dopłaty do kukurydzy?

Wnioski można było składać w biurach powiatowych ARiMR - Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dotychczas zarejestrowano blisko 169 tys. wniosków -najwięcej w województwach: wielkopolskim, mazowieckim i lubelskim. Te liczby nie są jeszcze ostateczne, gdyż nie wszystkie dokumenty dotarły do Agencji i nie wszystkie zostały jeszcze zarejestrowane w systemie.

Aby uzyskać pomoc, konieczne jest spełnienie kryterium dotyczącego mikro, małego lub średniego przedsiębiorstwa oraz złożenie wniosku o dopłaty bezpośrednie za ubiegły rok, w którym wykazano uprawy kukurydzy. Przepisy nie wymagają załączania do wniosku dokumentów potwierdzających sprzedaż kukurydzy.

Budżet programu wynosi 1 mld zł: pomoc finansowa będzie obliczana jako iloczyn powierzchni upraw kukurydzy zgłoszonej w wniosku o płatności bezpośrednie za rok 2023 (z wyłączeniem kukurydzy przeznaczonej na kiszonkę), nie większej niż 100 ha i stawki pomocy wynoszącej:

- 500 zł dla województw dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, łódzkiego, opolskiego, pomorskiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego

- 700 zł dla województw małopolskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego i podlaskiego

- 1 000 zł dla województw lubelskiego i podkarpackiego

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.