Gospodarka i rolnictwo

Jak zainwestować w OZE z finansowaniem w ramach InvestEU?

Data publikacji:

W styczniu br. PKO Leasing jako pierwsza polska firma leasingowa ogłosiła udział w InvestEU – największym unijnym programie wsparcia inwestycji w biznesie, skierowanym do sektora MŚP. Udostępnił wówczas pulę ponad 2 mld zł finansowania z gwarancją EFI, a górna wartość finansowania wynosi 32 mln zł. Po 5 miesiącach działania programu przewidzianego na lata 2024-2025, wartość podpisanych umów finansowania zabezpieczonych gwarancją opiewa na kwotę 200 mln zł.

    Jak zainwestować w OZE z finansowaniem w ramach InvestEU?

 

Do tej pory program funkcjonował w dwóch obszarach: maszyn i urządzeń oraz transportu ciężkiego o niskiej emisji CO2. Kolejnym krokiem było uzupełnienie oferty o trzy nowe produkty gwarancyjne InvestEU:

- startupy: program adresowany do firm, które działają krócej niż 6 miesięcy,

- wydłużenie finansowania: program „rozciąga” okres spłaty maszyn przemysłowych nawet do 10 lat,

- OZE: dotyczy umów na finansowanie fotowoltaiki, wiatraków, magazynów energii i innych urządzeń z obszaru produktów wspierających zrównoważony rozwój

 - Skala naszego zaangażowania we współpracę z EFI należy do największych w Europie. To dobra wiadomość dla polskich przedsiębiorców, bo dzięki przeznaczonej na finansowanie puli wielu z nich poprawi konkurencyjność i unowocześni działalność bez obaw o trudności w spłacie zaciągniętego zobowiązania. Dzięki InvestEU na inwestycje mogą otworzyć się firmy o niższym ratingu i scoringu kredytowym. Gwarancja EFI jest bezpłatna dla klientów, a nam zapewnia pokrycie ryzyka spłaty od 50 do 70 proc. udzielonego finansowania. W przypadku urządzeń OZE sięga ona 70 proc. Dzięki temu przedsiębiorcy, którzy zmagali się z utrudnionym dostępem go kapitału, mają teraz ułatwioną drogę do transformacji energetycznej swoich firm mówi Monika Dąbkowska, odpowiadająca za rozwój produktów i procesów w PKO Leasing.

 

Jakie OZE z gwarancją InvestEU?

Wsparcie rozwoju OZE w programie gwarancyjnym dotyczy nie tylko małych i średnich firm (poniżej 250 pracowników i do 50 mln euro obrotu), które stanowią podstawową grupę odbiorców InvestEU. W tym przypadku z leasingu lub pożyczki mogą korzystać również większe przedsiębiorstwa, które zatrudniają do 500 pracowników. Inwestycja może obejmować kilka poniższych kategorii ekologicznych przedmiotów:

Fotowoltaika – finansowanie z unijną gwarancją może objąć nawet 100 proc. wartości inwestycji w nowe panele PV, które firma będzie wykorzystywać na własne potrzeby. W ramach InvestEU wybrane podmioty mogą także finansować pożyczką fotowoltaiczne projekty inwestycyjne o wartości nawet 10 mln zł.

Turbiny wiatrowe - finansowanie, w formie leasingu lub pożyczki, dotyczy urządzeń o wartości do 500 tys. zł i obejmuje okres do 84 miesięcy.

Pompy ciepła – w tym przypadku maksymalna wartość finansowanych urządzeń to 200 tys. zł. Mogą to być pompy ciepła powietrzne typu monoblok lub split o mocy do 50 kW. Podobnie jak w przypadku urządzeń fotowoltaicznych, finansowanie sięga 90 proc. wartości przedmiotu.

Elektromobilność: punkty i stacje ładowania - lista dostępnych w leasingu lub pożyczce przedmiotów obejmuje punkty ładowania o mocy do 22 kW, a także mobilne i stacjonarne stacje ładowania oraz magazyny energii o mocy powyżej 22 kW. Maksymalna wartość finasowania może wynieść 500 tys. zł.

- Wątek ekologiczny pojawia się w kierowanym do najmłodszych firm programie InvestEU – startupy. Finansowanie z gwarancją obejmuje bowiem nie tylko maszyny, lecz także ekologiczny transport ciężki oraz elektryczne samochody osobowe. Klienci z tej grupy mogą liczyć na preferencyjne warunki przy zawieraniu umowy – wkład własny poniżej 5 proc. wartości finansowanego aktywa to znacznie mniejsze obciążenie dla budżetu niż 10-20 proc. w standardowych ofertach – dodaje Monika Dąbkowska z PKO Leasing.

Polecamy produkty z naszego sklepu:Polecamy produkty z naszego sklepu:Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.