Technika

Jak wyprodukować dobry TMR?

Data publikacji:

Głównym celem gospodarstw specjalizujących się w produkcji mleka jest rzecz jasna zwiększenie wydajności mlecznej krów. Nie da się osiągnąć tego rezultatu bez odpowiedniego żywienia, które gwarantuje właściwe przygotowanie dawki żywieniowej. Jak zatem wyprodukować dobry TMR?

    Jak wyprodukować dobry TMR

Najistotniejsze parametry w gospodarstwie mlecznym to: wydajność, parametry mleka, zdrowie stada oraz koszty produkcji. Każdy świadomy hodowca doskonale wie, że bez wozu paszowego jest wręcz niemożliwe utrzymanie tych parametrów na wysokim poziomie. Wóz paszowy należy rozpatrywać w kryteriach inwestycji, która bardzo szybko się zwraca przy hodowli krów mlecznych. Od lat bowiem pozostają one podstawowym i najbardziej sprawdzonym rozwiązaniem do przygotowania i zadawania TMR.

Metody alternatywne nie dają obecnie tak dużej elastyczności, precyzji czy niezawodności, które zapewnia wóz paszowy, którego zastosowanie wpływa również na zdrowotność stada (zminimalizowanie zachorowalności na choroby metaboliczne). Dodatkowo wóz paszowy skraca i ułatwia pracę związaną z żywieniem bydła mlecznego i opasowego. Tym samym trudno wyobrazić sobie gospodarstwo mleczne nastawione na optymalizację wydajności produkcji, ale bez wozu paszowego. Należy jednak pamiętać, iż zakup tej maszyny to decyzja na wiele lat. Powinna być przemyślana i podjęta z rozwagą.  

Trudny wybór

Podczas wyboru wozu paszowego należy szczególną uwagę zwrócić na jakość TMR-u, jaką wytwarza maszyna. Oczywiście są inne cechy maszyny, jak: wymiary, wielkość maszyny, rozmieszczenie wysypów system wagowy i wiele innych, jednakże na zwiększenie wydajności mleka będzie miała jakość TMR-u. Nie każda maszyna przygotuje TMR takiej samej jakości. Z pozoru podobne do siebie maszyny wytworzą mieszankę różnej jakości. Kluczem do sukcesu w procesie wytwarzania mieszanki w wozie paszowym jest niewątpliwie odpowiednie cięcie, rozdrobnienie i wymieszanie paszy.

Jakie inne elementy wpływają na utrzymanie w dobrym zdrowiu stada bydła, a co za tym idzie podniesienie wydajności mlecznej krów?
....

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.