Technika

Jak wydłużyć żywotność paszowozu – część II

Data publikacji:

Nad wyraz często użytkownicy wozów paszowych dotknięci są przez problem szybkiego zużycia elementów roboczych, takich jak ślimaki mieszające, czy korozji powodowanej przez kwasy kiszonkowe. Rzecz jasna trudno aby było inaczej, skoro środowisko pracy wozów paszowych jest bardzo wymagające. A zatem, jak można przedłużyć można żywotność wozów paszowych - radzą przedstawiciele czołowych producentów działających na naszym rynku (poniżej druga część tego artykułu).

SaMASZ

Wozy paszowe są z racji swojej funkcji narażone na kontakt z substancjami, które zawierają różnego rodzaju kwasy organiczne mające korozyjny wpływ na elementy konstrukcyjne. Wozy SaMASZ-u są wykonane z wysokogatunkowej stali, która wspólnie z odpowiednim przygotowaniem pod powłoki lakiernicze ogranicza oddziaływanie bezpośrednio na elementy konstrukcyjne wozu. Właściwa konstrukcja wozu znacząco przyczynia się do wytrzymałości wozu na odziaływania mechaniczne, jak i chemiczne.

Aby ograniczyć tempo zużycia ślimaka mieszającego, element roboczy, jakim jest ślimak OptiFEED, ukształtowano w kształt śruby (regularna spirala) - uzyskiwana metodą gięcia powierzchnia ślimaka zapewnia mniejsze zapotrzebowanie na moc ciągnika. Podstawowa korzyść z takiej budowy to płynne przesuwanie się masy tworzonego TMR-u po powierzchni ślimaka zapewniające szybkie mieszanie i cięcie masy. Skrócenie czasu i dynamika przepływu materiału zmniejszają czas kontaktu kwasów z powierzchnią, zmniejszając ich oddziaływanie.

Na przedłużenie żywotności paszowozu wpływają też: – Przemyślana konstrukcja wozu, właściwe kąty pochylenia ścian zbiornika głównego (tzw. garnka), grube dno, na którym wspiera się owal „garnka” w połączeniu z 8 mm ścianką i ślimakiem z 20 mm blachy pozwalają na ponad dekadę spokoju w użytkowaniu. Listwa zgarniająca stanowiąca standardowe wyposażenie  zamontowana na krawędzi każdego ślimaka, dodatkowo oczyszcza powierzchnię dna wozu oraz ułatwia mieszanie TMR.  Taka budowa daje pewność, że konstrukcji nie zagrożą związki organiczne, pod warunkiem właściwej konserwacji wozu – uważa Norbert Pawluczuk, kierownik marketingu SaMASZ. Zaznacza przy tym, iż:

– Nawet najlepsze materiały oraz wyszukana konstrukcja nie zastąpi świadomości użytkownika, który powinien odpowiednio konserwować wóz w trakcie jego użytkowania. Czyszczenie okresowe wozu z resztek TMR-u, które zawsze pozostają po mieszaniu paszy, jest najlepszym sposobem na przedłużenie żywotności wozu. Szczególnie, gdy wóz pozostaje nieużywany przez dłuższy czas, należy bezwarunkowo usunąć resztki

– mówi Pawluczuk.

Strautmann

Jak problem korozji w wozach paszowych rozwiązuje firma Strautmann? Główna fabryka tej firmy w niemieckim Bad Laer, w ostatnich latach zainwestowała w nową malarnię, która spełnia najwyższe europejskie standardy. Klienci opcjonalnie mogą też wybrać częściowe wyłożenie wanny od środka stalą jakościową V2A oraz podłogę wanny V2A.

Standardowo firma Strautmann stosuje ślimaki mieszające o grubości 15 mm, ale na specjalne życzenie klienta można opcjonalnie za dopłatą wybrać ślimak Heavy Duty o grubości 20 mm (w obu wariantach - ST52), który według producenta ma o 50% większą żywotność w porównaniu ze standardowym ślimakiem mieszającym. Dodatkowym zabezpieczeniem przed zużywaniem się rantu ślimaka jest wybór ,,INNODUR’’.

Dodać trzeba, iż ślimak w wozach Strautmann ma specjalną konstrukcję, dzięki której zapotrzebowanie na moc jest niższe o 8%. Zaletami stopniowanego ślimaka mieszającego typu są: ochrona struktury pokarmu dzięki pionowemu kierunkowi mieszania, brak niechcianego rozdrobnienia struktury, pokarm nie jest skompresowany (ściśnięty), mieszanie jest luźne i szybkie, za sprawą dużych ruchów materiału w kierunku pionowym, choć dodać należy również minimalne ścieranie i mniejsze zapotrzebowanie na moc.

Zaokrąglony mieszalnik sprawia, że mieszanie jest przyspieszone oraz wanna wozu paszowego dzięki walcowej konstrukcji wydłuża jej żywotność (mniej się wyciera). Firma Strautmann stosuje też w swoich wozach paszowych specjalnie tłoczony rant (opatentowany), który zwiększa stabilność całej wanny. Jeśli zaś chodzi o stal nierdzewną, to wykorzystywana jest opcjonalnie do wzmocnienia ślimaka oraz dolnej części wanny (ścian i podłogi).

Co zaś przedstawiciel producenta radzi użytkownikom? – Zawsze na żywotność maszyny wpływa przechowywanie jej w zadaszonym i suchym obiekcie. Wymiana oleju w przekładni powinna być wykonywana zgodnie z zaleceniami w instrukcji obsługi producenta. Duży plus, jeśli dojazd do pryzmy lub balotów jest utwardzony - wpływa to na żywotność ogumienia i sensorów wagowych oraz czystość TMR-u. Aby zaś maszyna była mniej przeciążana, a zarazem jej żywotność była dłuższa, dobrze, gdy w gospodarstwach sianokiszonka była pocięta z pryzmy np. z przyczepy samozbierającej lub baloty prasowane prasą z włączonymi nożami

– mówi Radosław Wojtkowiak z firmy Pol-Strautmann.

Trioliet

Aby przeciwdziałać problemowi korozji renomowana firma Trioliet stosuje w swoich wozach stal o najwyższej jakości, a także grube ściany zbiornika. Dodatkowo, bezpośrednio nad dnem w dolnej części zbiornika, gdzie nacisk na ścianę wozu mieszającego jest największy, firma wykorzystuje grubsze obrzeże zapewniające większą trwałość oraz sztywność maszyn. Opcjonalnie dostępna jest wyściółka nierdzewna w zbiorniku. Poza tym w celu ograniczenia tempa zużycia ślimaka producent stosuje pogrubione ślimaki 22 mm - w opcji dostępna stal nierdzewna wzdłuż zewnętrznej strony ślimaka.

Na przedłużenie żywotności maszyny wpływa również unikatowe na rynku ułożyskowanie ślimaka z bezpośrednią podporą na ramie podwozia pod dnem zbiornika i duży rozstaw między łożyskiem górnym a ślizgowym. Rozwiązanie to sprawia, że przekładnie ślimaków mieszających i wskaźniki wagi nie przejmują sił powstających podczas mieszania. Wysoki stopień wypełnienia dzięki smukłemu wspornikowi ślimaków i nakładającym się segmentom cieszą się mocniejszą i dłuższą żywotnością.

Według producenta znaczenie ma także opatentowany, jedyny taki na rynku kształt zbiornika wozu mieszającego z opatentowanymi asymetrycznymi wkładkami, co zapewnia optymalne, szybsze i bardziej jednolite mieszanie oraz zadawanie paszy.

A w jaki sposób użytkownicy maszyn mogą wpłynąć na utrzymanie „dobrej formy” swojego paszowozu? – Zawsze należy opróżnić zbiornik całkowicie, przeprowadzać systematyczną konserwację maszyny oraz smarować zgodnie z zaleceniami

– zauważa Karolina Dworakowska - Matuszewska, odpowiedzialna za marketing w firmie Agromix, importera firmy Trioliet na rynku polskim.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.