Gospodarka i rolnictwo

Jak uprawiać rzepak na glebach mozaikowatych?

Data publikacji:

Rzepak to roślina wymagająca, która najlepiej rośnie na żyznych, bogatych w próchnicę glebach o uregulowanym pH. Coraz częściej jednak rolnicy decydują się na jego uprawę na mniej sprzyjających, mozaikowatych stanowiskach. Aby osiągnąć sukces w takich warunkach, kluczowa jest wysoka agrotechnika i odpowiedni dobór odmiany.

 

    Jak uprawiać rzepak na glebach mozaikowatych?

Wymagania rzepaku

Standardowo rzepak rezerwuje się na lepsze stanowiska, jednak uprawa na gorszych glebach jest możliwa przy zachowaniu staranności. Rzepak wymaga głęboko rozwiniętego systemu korzeniowego oraz wcześniejszego typu rozwojowego, co zapewnia szybkie zaopatrzenie w wodę i składniki pokarmowe.

 

Odmiany hybrydowe

Na trudniejszych stanowiskach najlepiej sprawdzają się odmiany hybrydowe, które cechują się wysokimi zdolnościami adaptacyjnymi do różnych warunków środowiska. Niektóre mieszańce charakteryzują się wysokim potencjałem plonowania oraz dużą zawartością tłuszczu, co czyni je idealnymi na gorszej jakości gleby.

 

Analiza doświadczeń odmianowych

Aby ocenić, jak dana odmiana rzepaku reaguje na zróżnicowane warunki glebowe, warto przeanalizować regionalne doświadczenia odmianowe firm nasiennych i COBORU. Wyniki z lokalizacji o słabszych stanowiskach dostarczą cennych informacji na temat adaptacyjności odmian.

Polecamy produkty z naszego sklepu:Polecamy produkty z naszego sklepu:Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.