W rosnących kwaterach
Nie bez znaczenia jest zapewnianie roślinom korzystnych warunków także w trakcie ich wzrostu i rozwoju. Dlatego konieczne jest odpowiednie odżywianie drzew – adekwatne do ich potrzeb pokarmowych (a więc uwzględniające wiek drzewa, odmianę, podkładkę). W przypadku chorób grzybowych, o których mowa w artykule, ważne jest również odpowiednie formowanie drzew, w którym dąży się do uzyskania koron luźnych i bardziej przewiewnych – w takich łatwiej jest utrzymać „porządek fitosanitarny”. Bezwzględnie należy również usuwać z sadu wszelkie źródła infekcji – czy to poprzez wymiatanie lub niszczenie opadłych liści (będących np. głównym źródłem infekcji pierwotnych parcha jabłoni), czy też poprzez wycinanie pędów z objawami choroby (zabieg niezwykle ważny w przypadku ograniczania rozwoju mączniaka jabłoni).
Parch jabłoni – najważniejszym działaniem zapobiegawczym jest ograniczanie źródła infekcji pierwotnych na przyszły sezon wegetacyjny:
- Polega ono na jesienno-zimowym usuwaniu opadłych liści (są one głównym źródłem infekcji wiosną);
- Liście można wywieźć z sadu lub rozdrobnić i wymieszać z glebą (powodując ich rozkład);
- W uprawie integrowanej opadłe liście można potraktować mocznikiem w stężeniu 5%, co przyspiesza proces ich rozkładu;
- W sadach ekologicznych proces rozkładu liści można wspomóc, stosując przeznaczone do tego preparaty mikrobiologiczne.
Mączniak jabłoni – najważniejsze działania zapobiegawcze opierają się o systematyczne lustracje na obecność choroby, a polegają na wycinaniu porażonych pędów i rozet kwiatowych:
- Lustracje najlepiej wykonywać od fazy zielonego lub różowego pąka do początku kwitnienia;
- Zabiegu nie należy opóźniać, ponieważ w późniejszym okresie dochodzi do wzmożonego porażania kolejnych pędów i liści.