[ATR] Technika

Jagoda JPS - Kombajn z innowacjami

Data publikacji:

Najbardziej spektakularnym tegorocznym debiutantem na rynku maszyn sadowniczych jest bez wątpienia samojezdny kombajn Oskar 4WD firmy Jagoda JPS do zbioru owoców jagodowych. Maszyna wyróżnia się nowoczesnym ekologicznym silnikiem, niewielką masą, dużym zakresem regulacji, umożliwiającym adaptację do różnych plantacji, oraz czystym i dokładnym zbiorem.

 

Oskar służy do mechanicznego zbioru z całego rzędu takich owoców, jak porzeczka, jagoda kamczacka, agrest, aronia, świdośliwa czy malina (odmiany owocujące na pędach jednorocznych), z wydajnością do 0,5 ha/h. Na dobrze prowadzonych plantacjach dokładność zbioru wynosi powyżej 90%, przy zanieczyszczeniach nie przekraczających 1%. – Nasz projekt, rozwijany od roku 2013 wspólnie z Instytutem Ogrodnictwa w Skierniewicach, wygrał konkurs na innowacyjność i otrzymał finansowanie w ramach programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, co jest dużym sukcesem, zważywszy na zwykle niewielki procent projektów weryfikowanych pozytywnie. W tym roku został sfinalizowany i mogliśmy zaprezentować gotowy produkt. Maszyna przeszła wiele testów na różnych plantacjach, bo chcieliśmy wejść na rynek z kombajnem w pełni sprawdzonym, pozbawionym niedociągnięć – wyjaśnia Magdalena Placek z firmy Jagods JPS.

Nowatorskie rozwiązania

Wśród zastosowanych w kombajnie rozwiązań zwraca uwagę m.in. asymetryczne położenie otrząsaczy (lewy jest przesunięty w stosunku do prawego wzdłuż osi maszyny) oraz nowatorski system hydraulicznej regulacji kąta nachylenia otrząsaczy, umożliwiający ich dostosowywanie do wysokości krzewów, co pozwala zbierać różne owoce, w tym maliny z pędów jednorocznych, które wymagają znacznie większych kątów. Adaptacja kombajnu do zbioru różnych owoców oznaczała także wprowadzenie możliwości regulacji innych parametrów pracy otrząsaczy, w tym amplitudy drgań. 
Opracowano ponadto dwa rodzaje elementów otrząsających - z palcami metalowymi oraz z tworzywa. Zastosowanie podwójnych elementów z tworzywa usprawniło mocowanie zespołów palców na kolumnie otrząsacza i pozwoliło zwiększyć liczbę (zagęszczenie) palców na kolumnie, co znacznie podnosi skuteczność zbioru owoców mocno związanych z pędami (np. przesuszonej aronii). Wprowadzono także nowe rozwiązania w zespole zawieszenia regulacji pionowej oraz wymuszonej regulacji szczeliny (typu zawiasowego) między rynnami lewego i prawego zespołu przenośnika poprzecznego oraz zastosowano zmodyfikowany system prowadnic pędów. 

Różne opcje

Ważący 4,85 t kombajn z klimatyzowaną kabiną ma dwubiegowy, hydrostatyczny napęd na 4 koła (przednie rozsuwane na czas pracy), zapewniający prędkość roboczą do 2 km/h i przejazdową do 20 km/h, a także hydraulicznie napędzane zespoły robocze (bezstopniowa regulacja prędkości przenośników odbierających owoce oraz wentylatorów do usuwania zanieczyszczeń). Mocy 55 kW/74 KM dostarcza turbodoładowany silnik Doosan z wysokociśnieniowym wtryskiem, spełniający normy emisji Stage IIIB/Tier 4 Final dzięki układom recyrkulacji spalin (EGR), utleniania katalitycznego (DOC) oraz selektywnej redukcji katalitycznej (SCR). 
Kombajn ma budowę modułową, która umożliwia wyposażenie maszyny według potrzeb użytkownika, w tym w różne systemy odbioru owoców. Dostępne opcje obejmują instalowane z tyłu podesty z rolkami lub zaczepiane wózki na plastikowe skrzyniopalety, podesty do odbioru owoców do tradycyjnych skrzynek, a także zestawy z separatorem do zbioru malin.  

SS
fot.firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.