– Dzięki naszemu doświadczeniu w pomaganiu rolnikom w zakresie wdrażania nowych technologii mamy wyjątkową pozycję, aby wykorzystać globalną szansę rolno-węglową. Na sam początek wykorzystaliśmy nasze kontakty z rolnikami zarządzającymi gospodarstwami o powierzchni ponad 1 miliona hektarów, ale nie możemy na tym poprzestać. Aby walczyć ze zmianami klimatycznymi, musimy zapewnić przejrzyste monitorowanie i dostęp do kapitału wszystkim firmom zajmującym się walką o przyrodę. Wierzymy, że istnieje wynik, który może zapewnić zwycięstwo rolnikom, konsumentom, środowisku i firmom, które chcą zwiększyć swoją ekologiczność, wprowadzając najbardziej rygorystyczne standardy pomiaru i certyfikacji sekwestracji dwutlenku węgla. Naszym celem jest stać się wiodącym dostarczycielem wysokiej jakości kredytów węglowych
– komentuje Robin Saluoks, współzałożyciel i dyrektor generalny eAgronom.
Warto dodać, iż we wcześniejszych rundach inwestycyjnych eAgronom zebrał łącznie 12 mln USD wsparcia od inwestorów. W ciągu najbliższych 12 miesięcy eAgronom zamierza skoncentrować się na optymalizacji wdrażania rolników, tworzeniu globalnych dilerów i prefinansowaniu przejścia na emisję dwutlenku węgla.
Pierwsze wypłaty w Polsce
Firma eAgronom w czerwcu 2021 roku rozpoczęła wdrażanie Programu węglowego, który umożliwia rolnikom generowanie certyfikowanych kredytów węglowych. Pierwsi uczestnicy Programu w Polsce otrzymali już wypłaty za kredyty węglowe, które wygenerowali - w pierwszej trójce znaleźli się: Gospodarstwo Rolne Pietrasik z woj. lubuskiego, Gospodarstwo Rolne Andrzej Nowak z woj. opolskiego i Grupa Przedsiębiorstw Rolnych Nawrot z woj. wielkopolskiego.
W Programie węglowym eAgronom uczestniczy już ponad 100 gospodarstw z Polski, a łącznie w Europie jest ich ponad 200. Każde z nich, po zastosowaniu odpowiednich zmian w uprawie, generuje własne kredyty węglowe, które następnie może odsprzedać na rynku kredytów węglowych.