Technika

Inwestycje w kredyty węglowe z eAgronom

Data publikacji:

Działająca od 2016 r. estońska firma eAgronom dostarczająca rolnikom oprogramowanie do zarządzania gospodarstwem rolnym (FMS) i usługi doradcze wspierane przez sztuczną inteligencję, zebrała 8 mln USD dofinansowania. 

    Inwestycje w kredyty węglowe z eAgronom

Obecnie eAgronom współpracuje z ponad 1500 gospodarstwami rolniczymi prowadzącymi działalność na ponad 1 mln ha gruntów ornych w całej Europie. Firma eAgronom na rynku polskim działa od 2018 r., kiedy to do grona funduszy wspierających startup dołączył Black Pearls VC, który zainwestował w spółkę w ramach dwóch kolejnych rund finansowania.

Na bazie wcześniejszych doświadczeń zespół zaczął poszukiwać nowych możliwości wspierania rolników. Naturalnym kierunkiem stała się polityka klimatyczna UE i ambitne plany ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Chociaż rolnictwo jest obecnie jednym z głównych źródeł globalnych emisji dwutlenku węgla, daje ono również szansę na usuwanie CO2 z atmosfery. Gleby to przecież znaczący pochłaniacz dwutlenku węgla, a naukowcy szacują, że mogą one pochłaniać ponad 1 mld dodatkowych ton węgla rocznie. 

Dzięki zebranej rundzie finansowania spółka eAgronom uruchomi platformę kredytów węglowych opartych na rolnictwie, kontynuując ekspansję na nowe rynki (w tym poza UE). Od dłuższego czasu eAgronom pracuje nad ulepszeniem swojej technologii śledzenia dwutlenku węgla, m.in. dzięki technologii blockchain i zaangażowaniu społeczności Web3 zorganizowanej w ramach Solid World DAO. Dzięki temu rozwiązanie oferowane przez spółkę pomoże rolnikom i innym projektom węglowym w finansowaniu sekwestracji CO2

– Dzięki naszemu doświadczeniu w pomaganiu rolnikom w zakresie wdrażania nowych technologii mamy wyjątkową pozycję, aby wykorzystać globalną szansę rolno-węglową. Na sam początek wykorzystaliśmy nasze kontakty z rolnikami zarządzającymi gospodarstwami o powierzchni ponad 1 miliona hektarów, ale nie możemy na tym poprzestać. Aby walczyć ze zmianami klimatycznymi, musimy zapewnić przejrzyste monitorowanie i dostęp do kapitału wszystkim firmom zajmującym się walką o przyrodę. Wierzymy, że istnieje wynik, który może zapewnić zwycięstwo rolnikom, konsumentom, środowisku i firmom, które chcą zwiększyć swoją ekologiczność, wprowadzając najbardziej rygorystyczne standardy pomiaru i certyfikacji sekwestracji dwutlenku węgla. Naszym celem jest stać się wiodącym dostarczycielem wysokiej jakości kredytów węglowych

– komentuje Robin Saluoks, współzałożyciel i dyrektor generalny eAgronom.

Warto dodać, iż we wcześniejszych rundach inwestycyjnych eAgronom zebrał łącznie 12 mln USD wsparcia od inwestorów. W ciągu najbliższych 12 miesięcy eAgronom zamierza skoncentrować się na optymalizacji wdrażania rolników, tworzeniu globalnych dilerów i prefinansowaniu przejścia na emisję dwutlenku węgla.

Pierwsze wypłaty w Polsce

Firma eAgronom w czerwcu 2021 roku rozpoczęła wdrażanie Programu węglowego, który umożliwia rolnikom generowanie certyfikowanych kredytów węglowych. Pierwsi uczestnicy Programu w Polsce otrzymali już wypłaty za kredyty węglowe, które wygenerowali - w pierwszej trójce znaleźli się: Gospodarstwo Rolne Pietrasik z woj. lubuskiego, Gospodarstwo Rolne Andrzej Nowak z woj. opolskiego i Grupa Przedsiębiorstw Rolnych Nawrot z woj. wielkopolskiego. 

W Programie węglowym eAgronom uczestniczy już ponad 100 gospodarstw z Polski, a łącznie w Europie jest ich ponad 200. Każde z nich, po zastosowaniu odpowiednich zmian w uprawie, generuje własne kredyty węglowe, które następnie może odsprzedać na rynku kredytów węglowych. 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.