Wybór sprawdzonych maszyn
W gospodarstwie Piotra Niemczyka kluczową rolę odgrywa nowoczesny sprzęt rolniczy, który pozwala na efektywną pracę zarówno na własnych polach, jak i w ramach świadczonych usług rolniczych. Dzięki przemyślanym inwestycjom oraz wyborowi maszyn renomowanych marek Krone i Amazone, gospodarstwo osiąga wysoką wydajność przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów eksploatacji. Sprzęt spod tych dwóch znaków zakupiony został w firmie Agromix z wielkopolskiego Rojęczyna.
– Pierwszą maszyną na naszej długiej liście zakupów była zakupiona w 2014 r. zgrabiarka jednokaruzelowa Krone Swadro 420, która jest podstawową maszyną w procesie zbioru pasz. Z czasem stwierdziliśmy jednak, że potrzebna jest nam większa wydajność, dlatego zamieniliśmy ją na zgrabiarkę dwukaruzelową. Obecny model pozwala na szybkie i równomierne formowanie pokosu na szerokości 6,8 m. Różnica w czasie pracy jest ogromna – dwukaruzelowa zgrabiarka działa ponad dwukrotnie szybciej i ułatwia pracę prasie – podkreśla.
Kolejną maszyną była prasa zmiennokomorowa Krone VariPack, jedna z pierwszych maszyn tego typu sprzedanych w Polsce.
– Dlatego też były z nią początkowo pewne problemy, głównie ze spadającymi pasami. Mechanicy Agromixu poradzili sobie jednak z tym tematem, a prasą Krone zrobiłem w sumie 14 tys. balotów. To jedna z lepszych inwestycji w naszym gospodarstwie. Wcześniej korzystaliśmy z usług prasowania i nie byliśmy zadowoleni, bo baloty były słabo zbite. Teraz robimy to sami i mamy pełną kontrolę nad jakością paszy. Prasa umożliwia formowanie balotów o średnicy od 0,8 do 1,65 m – w kiszonce jest to zwykle 1,2-1,3 m, a jej zaletą jest wysoki stopień zgniotu. Zbicie jest rewelacyjne. Robię baloty słomy o masie do 500 kg, co znacznie zmniejsza ilość transportów i przechowywania powietrza zamiast paszy – dodaje rolnik.
Spośród maszyn zakupionych w firmie Agromix nie mniej ważną rolę odgrywa sprzęt spod znaku Amazone zapewniający wysoką precyzję wykonywanych zabiegów. Na pierwszy ogień poszedł rozsiewacz nawozów ZA-V 2000.
– Ma dużą dokładność i można nim precyzyjnie dozować ilość nawozu. Sprawdza się zarówno na naszych polach, jak i w usługach – recenzuje rolnik. Jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie maszyn w rodzinnym gospodarstwie w Żuchlowie jest zaś opryskiwacz zaczepiany Amazone UX 3200, – To jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie sprzętów w gospodarstwie. Model ten posiada zbiornik o pojemności nominalnej 3200 l (choć w praktyce „wchodzi” 3500 l cieczy roboczej) 27-metrową belkę roboczą oraz system sterowania każdą dyszą.
– Dzięki GPS-owi i automatycznemu sterowaniu sekcjami nie mamy problemu z nakładaniem się oprysków ani ze stratami środków ochrony roślin. Minusem jest tylko szerokość belki, ale tutaj pokonały nas zalecenia ARiMR, które przy ówczesnej wielkości gospodarstwa nie pozwoliły kupić opryskiwacza z belką o szerokości 36 m – podkreśla rolnik.