[ATR] Technika

Inteligentne pielniki razem z Garford

Data publikacji:

Wprowadzane do praktyki rolniczej coraz bardziej precyzyjne technologie i rozwiązania pozwalają prowadzić bardziej efektywną i korzystną ekonomicznie, szanującą również środowisko uprawę roślin. Jednym z nich są „inteligentne” pielniki Robocrop InRow brytyjskiej firmy Garford Farm Machinery, specjalizującej się w produkcji maszyn do pielęgnacji upraw rzędowych, zapewniające wyjątkową precyzję i skuteczność w usuwaniu chwastów.

Automatyczne pielniki Robocrop InRow, których generalnym dystrybutorem na naszym rynku jest firma Precyzyjnerolnictwo.com z Nowego Dworu koło Kwidzyna w woj. pomorskim, likwidują chwasty zarówno w międzyrzędziach, jak i pomiędzy roślinami w rzędach. Umożliwiają usunięcie chwastów aż z 98% obrabianej powierzchni. Oferują przy tym dobrą wydajność, pozwalającą opielać średnio 3 rośliny w rzędzie na sekundę. Na przykład maszyna 6-metrowa, przy rozstawie roślin w rzędzie co 50 cm i prędkości 5,4 km/h, może obrobić ponad 3,2 ha/h.

Precyzyjne noże

O ile usuwanie chwastów między rzędami nie stanowi raczej problemu - w wypadku maszyny Garford odpowiadają za to tradycyjne redlice sprężynowe względnie opryskiwacz pasowy, o tyle usuwanie chwastów z rzędów, w których rosną rośliny uprawne, stanowi pewne wyzwanie. W pielnikach Robocrop InRow realizują to niezwykle precyzyjnie, napędzane silnikami hydraulicznymi specjalnie wyprofilowane poziome noże-dyski obrotowe, pracujące na niewielkiej głębokości (zwykle 10-20 mm), wycinające chwasty wokół roślin. Ich charakterystyczny, półksiężycowaty kształt umożliwia dokładne okrążanie roślin podczas pracy, w relatywnie niewielkiej odległości, która może być odpowiednio ustawiana w komputerze sterującym. Pozwala to optymalnie dopasować pozycję noży poruszających się podczas pracy po linii spiralnej (z powodu ruchu maszyny) do gatunku uprawianej rośliny oraz warunków...

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express 05/2020 - zamów:

bezpłatny egzemplarz lub prenumeratę

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.