Inteligentne maszyny zielonkowe firmy SaMASZ
Inteligentne rolnicze maszyny, które będą pomagać rolnikowi w efektywniejszej pracy i zbiorach - taki jest cel powołanego do życia konsorcjum Politechniki Białostockiej, Klastra Obróbki Metali i podlaskiej firmy SaMASZ. Projekt badawczo-rozwojowy zyskał unijne dofinansowanie w konkursie „Szybka ścieżka - Agrotech” organizowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Wartość projektu to niespełna 11,4 mln zł.
W ramach projektu mają powstać 3 maszyny rolnicze do zrównoważonego zbioru zielonki, które będą wykorzystywać inteligentne technologie i wspierać koncepcję samorządowego projektu Doliny Rolniczej 4.0, czyli rozwoju inteligentnego rolnictwa. Realizacja projektu, którego liderem jest firma SaMASZ, oznacza zaprojektowanie, wykonanie i przetestowanie kosiarki dwustronnej, przetrząsacza i zgrabiarki.
– Nasz projekt zakłada monitorowanie w czasie rzeczywistym zbieranego plonu. Pozwala to zoptymalizować przejazdy kolejnych maszyn w cyklu zbioru zielonki. Maszyny współpracują ze sobą, co pozwala ograniczyć zużycie paliwa i energii. Poza tym rolnik może zyskać wiedzę na temat wydajności danej łąki i równomierności uzyskiwanych tam zbiorów
– wyjaśnia Sławomir Dobrzański, dyrektor Ośrodka Badawczo-Rozwojowego firmy SaMASZ.
Rozwiązania zastosowane w maszynach mają też dawać rolnikowi informację na temat diagnostyki tych maszyn, żeby wiedział, kiedy i jaki element maszyny należy wymienić, by maszyna efektywniej pracowała.
– Rozwiązanie to od A do Z pomaga współpracować w budowaniu zrównoważonego rolnictwa
– uzupełnia Sławomir Dobrzański. Zakończenie projektu zaplanowane jest w 2023 r.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów: