Technika

Inovagri.pl zapewnia bezpieczne i tanie przechowywanie płodów rolnych

Data publikacji:

Magazyny płaskie to bardzo często jedno z najintensywniej wykorzystywanych miejsc do przechowywania płodów rolnych. Czy można to robić tanio i bezpiecznie? Odpowiedź jest prosta - prawidłowo prowadzony proces przechowywania zabezpiecza jakość zebranych plonów, a także przynosi wymierne korzyści w zakresie optymalizacji ponoszonych nakładów oraz pełnego wykorzystania posiadanych powierzchni magazynowych. Jego właściwe przeprowadzenie ułatwiają urządzenia oferowane przez firmę Inovagri.pl.

Firma z siedzibą w podpoznańskim Borówcu od lat specjalizuje się w szeroko pojętym doradztwie w zakresie magazynowania płodów rolnych oraz dostarcza dedykowane rozwiązania do prowadzenia procesu ich schładzania i wentylowania. Oczywiście każdy magazyn ma swoją specyfikę, począwszy od wysokości, bram wjazdowych, sposobu pracy zespołu obsługującego, a skończywszy na wentylacji (zarówno naturalnej, jak i wymuszonej). W takich przypadkach każdy element odgrywa swoją rolę.

Magazyn dobrze wykorzystany

Czy zatem za pomocą jednego modelu można opisać wszystkie zależności i wymagania? Nie jest to łatwe zadanie ale możliwe do przygotowania. Kluczem do właściwego prowadzenia procesu przechowywania jest jak najszybsze rozpoczęcie procesu schładzania zebranego ziarna. Bezpieczna temperatura składowania to 12°C - powyżej niej rozwój grzybów, pleśni i szkodników w pryzmie czy silosie znacznie przyspiesza. Dlatego wszystkie podejmowane działania powinny zmierzać do uzyskania w możliwie krótkim czasie (najlepiej do końca października) jak najniższej temperatury. To pozwala mówić o bezpiecznym przechowywaniu ziarna przy zachowaniu właściwych parametrów jakościowych.

Dodatkowo przechowywane w ten sposób ziarno nie wymaga drogiego gazowania oraz przeprowadzania innych kosztownych (a często niestety nieefektywnych) zabiegów takich jak np. przerzucanie ładowarką z miejsca na miejsce. Co więcej polski klimat daje możliwość schładzania natychmiast po złożeniu towaru w magazynie - wystarczy wykorzystać niższe temperatury panujące w godzinach nocnych. Bardzo istotna jest różnica między temperaturą ziarna a temperaturą powietrza - powinna ona wynosić od 6° do 10°C. O taką różnicę temperatur nie jest trudno nawet latem w porze nocnej. Tym sposobem, etapowo i niskim kosztem, można stopniowo obniżyć temperaturę ziarna do bezpiecznej wartości.

Czy takie prowadzenie składowania może również wpłynąć na pełne wykorzystanie powierzchni magazynowych? Zdecydowanie tak, gdyż w przypadku schładzania ziarna w pryzmach za pomocą kolumn wentylacyjnych lub mieszadła można wyeliminować konieczność zapewnienia dodatkowego miejsca na przerzucanie składowanego towaru.

A ze względu na to, iż są to rozwiązania bardzo mobilne można je wykorzystać w kilku magazynach. I np. wykorzystując mieszadło z systemem rotacyjnym można zespół obsługujący dedykować do innych prac gdyż to urządzenie może pracować bez osobistego nadzoru. Jeszcze więcej możliwości składowania daje zaś wyposażenie magazynu w przegrody betonowe.

Kolumny wentylacyjne (stacjonarne/mobilne), mieszadło do ziarna, przegrody betonowe, to tylko część oferty Inovagri.pl, a fizyczne schładzanie ziarna to jeden z etapów właściwie prowadzonego procesu przechowywania. Nie bez znaczenia są również aspekty związane z właściwym określeniem parametrów jakościowych i ilościowych przed zbiorem oraz optymalnym przygotowaniem posiadanej powierzchni magazynowej.

Oczywiście połączonych ze schładzaniem z częstą (a niekiedy wymaganą ciągłą) kontrolą temperatury. Wymienione rozwiązania sprawdzą się zarówno w dużych magazynach (gdzie składowane jest nawet kilka tysięcy ton), jak i tych mniejszych (w których składowane jest raptem kilkadziesiąt ton).

Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.