Nowości

Innowacyjny system kamer Green-Smart-Spraying od Dammann

Data publikacji:

Inteligentne rozwiązania wykorzystujące rozwiązania cyfrowe pozwalają zmniejszać koszty produkcji rolniczej oraz wywierają korzystny wpływ na środowisko. Taki jest również system kamer Green Smart Spraying oferowany przez firmę Dammann, ponieważ zapewnia rolnikom kompleksowe rozwiązanie do skutecznego zwalczania chwastów. System działa szybko i sprawnie, może być stosowany na belce o szerokości do 42 m, a według deklaracji producenta zmniejsza zużycie herbicydów nawet o 70%.

    Innowacyjny system kamer Green-Smart-Spraying od Dammann

Herbicydy zabezpieczają plony, niestety ich nadużywanie powoduje powstanie chwastów odpornych oraz duży spadek bioróżnorodności. Obecnie propagowane są więc metody uprawowe z ograniczonym zużywaniem środków ochrony roślin w oparciu o lepsze zrozumienie ich wpływu na środowisko. Do zalecanych rozwiązań zalicza się np. mechaniczne usuwanie chwastów lub stosowanie sztucznej inteligencji w technologii opryskiwania, która również umożliwia rentowną i zrównoważoną produkcję rolną.

Dzięki technologii Green Smart Spraying opracowanej we współpracy firm Dammann i Bosch, docelowa aplikacja środków ochrony roślin jest przyjazna dla środowiska, jednocześnie koszty zabiegu są redukowane i zachowane zostaje wysokie plonowanie. Podstawą sukcesu w aplikacji herbicydów jest bowiem stosowanie ich tylko tam, gdzie są one naprawdę potrzebne. 

System oprysku Dammana jest w stanie wykryć nawet bardzo małe chwasty, rzędu wielkości 6x6 mm w trybie „zielone na brązowym” oraz „zielone na zielonym”, czyli zarówno przed, jak i po wysiewie. Ponadto jest w stanie skutecznie odróżnić chwasty od roślin uprawnych i w czasie rzeczywistym decydować o wielkości aplikacji. Dzięki zainstalowanym modułom świetlnym system może być używany niezależnie od pory dnia i nocy.

Zasada działania

System Green Smart Spraying zawiera układ kamer do wykrywania roślin na całej szerokości roboczej maszyny. Kamery polowe są montowane na wysięgniku w odległości 1 m. Każda z nich wykrywa po dwa rozpylacze niezależnie od podziału sekcji belki. Dodatkowo dla każdej kamery przewidziano po dwie lampy, które są montowane po lewej i prawej stronie, w odległości 250 mm. System Green Smart Spraying umożliwia traktowanie pojedynczych roślin z najwyższą dokładnością. Moduły komputerowe (MCU/SCU) i jednostka transmisji telemetrii (CCU) przetwarzają, kontrolują i przesyłają dane do modułów kamer.

W trakcie przejazdu opryskiwacza za pomocą kamer rejestrowany jest obraz pola. Ważne jest to, aby kamery pokrywały cały zasięg pracy opryskiwacza. Na podstawie zebranych danych obrazowania cyfrowego system Green Smart Spraying, wykorzystując algorytmy sztucznej inteligencji, rozpoznaje rośliny uprawowe i chwasty. Zainstalowane oprogramowanie automatycznie wybiera rodzaj herbicydu do oprysku, sygnalizując opryskiwaczowi miejsce pracy, a wszystko to dzieje się w czasie rzeczywistym w trybie automatycznym. Obsługa sprzętu jest bardzo prosta, cały system jest tutaj zintegrowany z interfejsem użytkownika maszyny.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.