Nowości Uprawa i siew

Innowacyjny sposób uprawy gleby w firmie Smela

Data publikacji:

Firma Smela tworzy maszyny rolnicze o innowacyjnym sposobie uprawy i siewu. Taki właśnie jest agregat do uprawy bezorkowej Tygrys, który umożliwia wysiew nasion zarówno w uprawie uproszczonej, jak i bezpośredniej w mulcz. Sprawdza się dobrze podczas wysiewu zbóż, rzepaku, grochu, kukurydzy, buraków i wielu innych roślin, jednocześnie oszczędzając przy tym paliwo, czas oraz zawartą w glebie wodę. Uniwersalność Tygrysa jest wynikiem jego niezwykle prostej, lecz wytrzymałej konstrukcji, która umożliwia pracę nawet w najcięższych warunkach.

Uniwersalny agregat uprawowo-siewny Tygrys pozwala na głębokie spulchnienie i napowietrzenie gleby, ujednolicenie jej struktury, wymieszanie resztek pożniwnych, podsiewanie nawozu bezpośrednio pod nasiona oraz wysiew. Zapewnia również możliwość doczepienia dowolnego siewnika punktowego, a także wymiany elementów roboczych na grządzielach na wąskie, w celu ograniczonego mieszania gleby, jak to ma miejsce w wysiewie w systemie pasowym.

Agregat dostępny jest w szerokości roboczej 3, 4  oraz 4,5 m, a trwają już prace nad wersją 6 m. Masa własna wynosi od 8800 do 11 000 kg, zapotrzebowanie na moc od 220 do 350 KM. Optymalna prędkość robocza wynosi 10-12 km/h, co daje wydajność rzędu 3 ha/h.

Agregat składa się z grubera, w którego zęby wprowadzany jest nawóz, następnie talerzowej części uprawowej, wału dogniatającego podglebie typu Campbell, wału oponowego lub ewentualnie wału kruszącego Crosskill oraz redlic wysiewajacych. Zbiornik w części nasiennej ma 2 komory i pomieści przykładowo 1200 kg pszenicy, zbiornik w części nawozowej zmieści 1200 kg fosforanu amonu.

Sekcja uprawowa

W sekcji głębokiej uprawy znajduje się 3-belkowy gruber z zębami w rozstawie wg potrzeb 250 lub 300 mm. Rozstaw między belkami wynosi 850 mm, podobnie prześwit pod ramą. Maksymalna głębokość robocza wynosi 35 cm, przy czym zęby zostały zabezpieczone przed uszkodzeniem mechanicznym za pomocą siłowników hydraulicznych,  akumulatora gazowo-olejowego oraz sprężyn. Siła docisku jest regulowana w zależności od głębokości pracy i zwięzłości gleby. Za każdą łapą grubera znajduje się też dysza nawozowa zalecana przy siewie buraków czy rzepaku.

Za gruberem w sekcji wyrównującej zastosowano bronę talerzową z dwoma rzędami karbowanych talerzy o średnicy 510 mm. Trzypunktowy układ zawieszenia umożliwia zawieszenie także kolczatki lub włóki sprężystej. Za zagęszczenie podglebia odpowiada sekcja doprawiająca z wałem Campbell o średnicy 700 mm i kącie wierzchołkowym 45°.

Istnieje także możliwość dobrania kąta stożka wału. W sekcji doprawiającej umieszczony jest wał oponowy przedni, który pełni 2 funkcje: służy jako koła jezdne transportowe, a także zapewnia zagęszczenie płytszych warstw gleby, przygotowując ją do siewu nasion. Ostatnim elementem doprawiającym jest wał kołeczkowy Crosskill lub wał oponowy, który jest w tzw. w offsecie z przednim wałem oponowym i służy do powierzchniowego zagęszczenia gleby.

Sekcja wysiewająca

W sekcji wysiewającej można zastosować dowolną przystawkę siewną np. siewnik mechaniczny, siewnik pneumatyczny wykorzystujący nabudowany zbiornik, siewnik punktowy lub sadzarkę. Siewnik rzędowy pneumatyczny wyposażony jest w innowacyjne redlice siewne o rozstawie dostosowanym  do rozstawu zębów w gruberze.

W przypadku siewu zbóż rozstaw wynosi 12,5 lub 15 cm, natomiast dla rzepaku 25 lub 30 cm. Redlica wysiewająca składa się z talerzy rozcinających o średnicy 350 mm i szerokości 40 mm, stopkowej redliczki wysiewającej ziarno w bruździe oraz koła dogniatająco-kopiującego o średnicy 370 mm i szerokości 75 mm.

Wygodne sterowanie

Parametry robocze agregatu Tygrys mogą być kontrolowane poprzez dedykowaną aplikację zainstalowaną na tablecie, który łączy się bezprzewodowo poprzez Wi-Fi. Uzyskiwane dane obejmują: obroty wentylatorów, obroty aparatów wysiewających, prędkość roboczą, stopień napełnienia komór zbiornika nasion i nawozu, automatyczne zakładanie ścieżek technologicznych, włączanie oświetlenia, zliczanie obsianego areału itd. Na rurkach do wysiewu nasion w redlice oraz na rurkach do wysiewu nawozu w łapy mogą być zainstalowane czujniki przepływu pozwalające na pełną kontrolę wysiewu nasion.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.