[ATR] Nowości SaMASZzgrabiarki

Innowacyjne zgrabiarki podbieraczowo-taśmowe SaMASZ

Data publikacji:
Innowacyjne zgrabiarki podbieraczowo-taśmowe SaMASZ

Firma SaMASZ w ramach projektu realizowanego we współpracy z Przemysłowym Instytutem Maszyn Rolniczych opracowała typoszereg aktywnych zgrabiarek podbieraczowo-taśmowych z mechatronicznym systemem sterowania zespołami roboczymi i rejestracją plonu. Końcowy sukces projektu i wysokie walory prezentowanych zgrabiarek (oficjalny debiut podczas ubiegłorocznych targów Agro Show w Bednarach) podkreślają zdobyte wyróżnienia, w tym platynowy medal na International Warsaw Invention Show 2019 oraz znak Najwyższej Jakości - Quality International 2021.

SaMASZ udowadnia, że polska myśl techniczna może mieć znaczący wkład w rozwój technologii rolniczej. Innowacyjna konstrukcja aktywnych zgrabiarek podbieraczowo - taśmowych charakteryzuje się zastosowaniem mechatronicznego systemu sterowania zespołami roboczymi, wdrożeniem elementów rolnictwa precyzyjnego w postaci systemu rejestracji plonu, a także wykorzystaniem materiałów o podwyższonej wytrzymałości dla obniżenia materiałochłonności i poprawy funkcjonalności. Zgrabiarki podbieraczowo-taśmowe SaMASZ-u wyróżniają się swoimi parametrami technicznymi i funkcjonalnością, wskazując kierunki rozwoju tego typu urządzeń w kraju i na świecie.

Zalety zgrabiarek przenośnikowych

Tradycyjnie stosowane zgrabiarki karuzelowe wyposażone są w szybkoobrotowe, zbierające elementy robocze, które mogą pogarszać jakość zebranego plonu. Ponadto zgrabiając całą powierzchnię, zdarza się, że w formowanych wałach pokosu znajdują się także niepożądane zanieczyszczenia lub kamienie, co wydłuża następnie proces przygotowania paszy. Zgrabiarki podbieraczowo-przenośnikowe SaMASZ-u eliminują te niedogodności. W ich przypadku zgrabiany materiał podbierany jest przez podbieracz, który następnie bez kontaktu sprężystych palców z podłożem delikatnie go podnosi i podaje na przenośnik.

Na taśmie przenośnika nienaruszony materiał jest w całości transportowany poprzecznie do kierunku jazdy i odkładany na formowany wał. Co ważne, szerokość grabionego wału dopasowana jest do szerokości roboczej maszyny zbierającej np. prasy, sieczkarni czy też przyczepy. Zgrabiarka podbieraczowo-taśmowa, przyczepiana do ciągnika rolniczego sprawdzi się doskonale podczas zbierania pokosu traw, słomy, roślin motylkowych na sianokiszonkę i do bezpośredniego skarmiania, jak również delikatnych roślin strączkowych w celu ich późniejszego omłotu.

Innowacyjne rozwiązania

Nowe zgrabiarki podbieraczowo-taśmowe Falco 2 charakteryzują się wysoką jakością i efektywnością oraz spełniają wymogi agrotechniczne wynikające z przepisów UE i norm EN/ISO. Zostały opatentowane i mogą poszczycić się zastosowaniem innowacyjnych na skalę światową rozwiązań. Przykładem tego może być mechatroniczny system sterowania zespołami roboczymi, który umożliwia automatyczną synchronizację prędkości obrotowych podbieracza z przenośnikiem taśmowym w zależności od prędkości roboczej i ilości zbieranego materiału. Zastosowano w tym celu dedykowany algorytm sterujący napędem podbieracza i przenośnika taśmowego, co dodatkowo pozwoliło uzyskać większe prędkości robocze. W ten sposób zwiększa się efektywność robocza i skraca czas pracy.

Kolejną innowacją jest również system monitorowania objętości zbieranego plonu, który składa się z układu optycznego, połączonego z systemem lokalizacji GPS i rejestratorem danych. Połączony poprzez sterownik z regulatorami prędkości układ optyczny wyposażono w kamerę 3D i oświetlacz punktów podczerwieni umieszczony w strefie przenośnika sekcji podbierająco-przenośnikowej. System monitorowania zgrabiarki umożliwia tworzenie mapy plonu, zawierającej informacje dotyczące wydajności użytków zielonych wraz z ich lokalizacją GPS, będąc ważnym narzędziem przeznaczonym rolnictwu precyzyjnemu.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.