Technika Ochrona i nawożenie

Innowacyjne opryskiwacze polowe Agrio

Data publikacji:

Firma Agrio jest obecnie największym producentem maszyn polowych do opryskiwania w Czechach, a produkty będące w jej asortymencie należą do światowej czołówki w swojej klasie. W ofercie Agrio znajdują się opryskiwacze o szerokości roboczej od 12 do 36 m i o pojemności zbiornika od 2,5 tys. do 14 tys. l. Są to wersje zaczepiane, zawieszane, a także maszyny samojezdne takie jak np. modele Gekon oraz Dino.

    Innowacyjne opryskiwacze polowe Agrio

Agrio od niemal 30 lat rozwija się w technologii opryskiwaczy polowych, proponując swoim klientom innowacyjne rozwiązania dostosowane do ich indywidualnych potrzeb. Firma dysponuje do tego nowoczesnym zapleczem produkcyjnym, tak że w całości wykonuje swoje maszyny od projektu po montaż końcowy. Korzysta przy tym jednocześnie ze sprawdzonych światowych dostawców podzespołów o wysokiej jakości takich jak np. osie, dysze lub układy elektroniczne.

Nowoczesne rozwiązania

Podwozie opryskiwaczy Agrio odznacza się nisko położonym środkiem ciężkości, zapewnia większą stabilność podczas pracy oraz niższą wysokość całkowitą opryskiwacza. Ważną jego zaletą jest zamknięty profil ramy. Podwozie można również łączyć z wieloma rodzajami osi stałych, skrętnych lub resorowanych. Wysoka jakość i wytrzymałość maszyn Agrio zapewnia im bardzo długi okres żywotności, niezbędne pozostają tylko okresowe wymiany zużytych podzespołów, brak jest tutaj jakichś poważnych awarii mechanicznych.

Konstrukcja przestrzenna ramion resorowana jest w trzech płaszczyznach za pomocą systemu tłumików, silentbloków i sprężyn. Podczas pokonywania nierówności w terenie belki mają możliwość poruszania się, posiadają specjalne zabezpieczenie resorowe przeciwko uderzeniu w przeszkody. Obsługiwana wysokość robocza mieści się w zakresie od 60 do 250 cm. Podstawowe szerokości robocze rozpoczynają się na 12, a kończą na 36 m. Na zamówienie możliwa jest regulacja szerokości roboczej przez użytkownika. Składanie w zależności od wariantu realizowane jest ręcznie lub hydraulicznie.

Co ważne, dysze schowane są wewnątrz belki, nie uszkadzają się przez to w przypadku ewentualnego kontaktu z przeszkodą. W zależności od potrzeb klienta dostępne są do wyboru np. dwuszczelinowe, inżektorowe dysze z asymetrycznym kątem oprysku TurboDrop HiSpeed. Ich zakres ciśnienia roboczego wynosi od 2, 5 do 8 atm, przy czym optymalne ciśnienie to 4-8 atm. Nadają się one do użytkowania przy wietrznej pogodzie, oferując redukcję znoszenia do 90% nawet przy dużych prędkościach roboczych. Są jeszcze dysze AirMix z zastosowaniem bardziej uniwersalnym, polecane raczej na mniejsze areały, a także wersje sześciootworowe do RSM-u.

Rozprowadzenie cieczy w przypadku belki o szerokości np. 24-28 m umożliwia pompa o wydajności 280 l/min. Pojedyncza pompa swobodnie obsługuje cały opryskiwacz łącznie z mieszaniem cieczy w zbiorniku. Nie ma konieczności stosowania dwóch pomp, czyli jednej do rozprowadzania cieczy w belce, a drugiej do mieszania. Dla belek większych, tzn. o szerokości 30-36 m, stosuje się natomiast dwie pompy zdublowane, ale pracujące wspólnie. Sterowanie układem hydraulicznym belek bardzo dobrze realizuje pneumatyczny rozdzielacz hydrauliczny, można też wykonywać te czynności ręcznie lub z przełączaniem pneumatycznym.

Duże pojemności dla zwiększenia wydajności pracy

Opryskiwacze zawieszane Agrio posiadają zbiorniki polietylenowe, pozostałe mają zbiorniki z laminatu szklanego z warstwą odporną na działanie środków chemicznych. Wewnątrz zbiorników są umieszczone specjalne falochrony ograniczające ruch cieczy i amortyzujące drgania na nierównym terenie. Coraz popularniejsze stają się w Polsce opryskiwacze o większej pojemności tj. powyżej 4000 l. Związane jest to z krótszymi okienkami na zabiegi agrotechniczne oraz większym areałem pól. Potrzeba większej wydajności, a także precyzji w aplikacji i to przy wyższych prędkościach roboczych powyżej 10 km/h.

Mówiąc o precyzji dawkowania, należy wspomnieć o rozwiązaniach dostępnych w opryskiwaczach Agrio. W tym zakresie producent oferuje między innymi pneumatyczny zawór regulacyjny, zawór główny i pneumatyczne zawory sekcyjne. Praca opryskiwacza nadzorowana jest przez dedykowany czujnik, który rejestruje prędkość roboczą, a przepływomierz mierzy równocześnie wydatek cieczy. Przy odchyleniu od wyznaczonej dawki komputer sterujący wysyła sygnał zmiany ciśnienia za pośrednictwem zaworu regulacyjnego.

Opryskiwacze można wyposażyć również w elektronicznie sterowane systemy powiązane z komputerem głównym Müller Elektronik. Mamy tutaj system Curve-Control, czyli utrzymywanie stałej dawki cieczy przy zawracaniu oraz DC-TOP pozwalający na automatyczne wyrównywanie ramion i lepsze kopiowanie terenu nawet na niższej wysokości nad łanem. Prowadzenie belki i jednorodny oprysk decydują o wydajności i ponoszonych przez rolnika kosztach. Oprysk precyzyjny i mechaniczna stabilizacja belki w opryskiwaczach Agrio w tej kategorii maszyn są rozwiązaniem numer jeden na rynku.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.