Aktualności

Innowacyjna linia do obierania cebuli Łukasiewicz

Data publikacji:

Należący do sieci Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny opracował nową linię do obierania cebuli. Innowacyjne rozwiązanie pozwala na obieranie łuski cebuli i odcinanie jej końcówki – znajduje to zastosowanie zarówno w branży rolniczej, jak i przetwórstwie żywności.

    Innowacyjna linia do obierania cebuli Łukasiewicz

Innowacyjna linia do obierania cebuli składa się z dwóch części, które mogą działać jako osobne urządzenia. Pierwsza obiera żółtą łuskę, druga zaś ucina szczypior i korzeń. Skutkuje to przygotowaniem cebuli do dalszego przetwórstwa – krojenia czy plasterkowania.

Sposób działania linii nie nastręcza dodatkowych wymagań. Cebula nie musi być wcześniej sortowana – pożądana wielkość mieści się w przedziale od 45 do 110 mm. Wystarczy wsypać ją luzem do maszyny, aby ustawiła się w odpowiednich miejscach. Łuski na początku są nacinane, a następnie odmuchiwane. Obrane cebule przesuwają się w kierunku drugiej części urządzenia, gdzie pracownicy ustawiają je w specjalnych gniazdach tak, aby szczypior i korzeń stanowiły pionową oś. Cebule wjeżdżają do modułu, który precyzyjnie obcina korzeń i szczypior, by potem już całkowicie oczyszczone wypadły na stół inspekcyjny. W następnym kroku pracownicy sprawdzają, czy wszystkie warzywa zostały dobrze obrane i przycięte. 

Do obsługi linii potrzeba co najmniej 4 pracowników, głównie do ustawiania obranego warzywa w pozycji góra-dół i następnie przy doczyszczaniu. Od liczby osób oraz tempa ich pracy zależy wydajność urządzenia, która mieści się w przedziale 10,8-16,2 tys. cebul/h. Jeśli warzywa są małe (masa rzędu 75 g/sztukę), oznacza to nawet 1215 kg oczyszczonych cebul w ciągu godziny, jeśli są większe (300 g) – aż 4860 kg.

– Dużą zaletą tej maszyny jest niewielki ubytek masy cebuli. W ramach projektu dofinansowanego z NCBR opracowaliśmy technologię wycinania korzenia i szczypioru w kształcie stożka, niezależnie od kształtu cebuli. Dzięki temu mogliśmy ograniczyć odpady poprodukcyjne z 50 do nawet poniżej 10%, w zależności od cebuli – wyjaśnia dr inż. Agata Bieńczak, lider obszaru ds. techniki i technologii spożywczej w Łukasiewicz – Poznańskim Instytucie Technologicznym, kierownik projektu. 

– Nasze urządzenie odpowiada na zapotrzebowanie firm, które zajmują się przetwórstwem cebuli. Składa się ono z dwóch głównych modułów. Pierwszy pozwala na obranie cebuli z łuski suchej (żółtej), a drugi na usunięcie szczypiora i korzenia. Takie rozwiązanie sprawia, że przedsiębiorcy mogą zakupić tylko jeden moduł. Cała linia jednak pozwoli na większe wykorzystanie surowca i ograniczy koszty eksploatacyjne procesu obierania cebuli. Dodam jeszcze, że mamy możliwość zaprojektowania i wykonania urządzenia o wyższej wydajności, którą osiągniemy zwiększając liczbę linii obróbczych – dodaje dr inż. Agata Bieńczak.

Aktualnie linia testowana jest w jednym z przedsiębiorstw z branży spożywczej. Docelowo pojawi się na rynku, a za jej produkcję będzie odpowiadała firma Forvite.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.