[ATR] Aktualności

Import cukru - Polska blokada

Data publikacji:

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel  wystosował list do komisarza UE ds. rolnictwa i rozwoju wsi  Phila Hogana, w którym wyraził swoją dezaprobatę dla  pomysłu Komisji Europejskiej planowanego  zwiększenia podaży cukru na rynek unijny poprzez umożliwienie dodatkowego importu w roku gospodarczym 2016/2017 po obniżonej stawce celnej.


Projekt rozporządzenia w tej sprawie miał być głosowany podczas posiedzenia Komitetu ds. Wspólnej Organizacji Rynków Rolnych. W swoim liście minister Jurgiel przedstawił argumenty, zwracając szczególną uwagę na kilka ważnych aspektów. Jeden z nich to zwiększenie kontraktacji buraków pod produkcję w kampanii 2017/2018 w związku ze zniesieniem kwot produkcyjnych od 1 października 2017 r. Minister zwrócił też uwagę, że podstawowym źródłem zaopatrzenia rynku wewnętrznego w cukier powinna być jego produkcja z buraków uprawianych w Unii Europejskiej oraz że w pierwszej kolejności należy zagospodarować cukier pozakwotowy. Podkreślił również, że produkcja cukru z buraków w wielu państwach członkowskich jest strategicznym działem sektora żywnościowego o dużym znaczeniu nie tylko gospodarczym, ale także środowiskowym i społecznym. 
W odpowiedzi na list polskiego ministra, komisarz Phil Hogan wydał oświadczenie o wycofaniu się z tej decyzji. 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.