Podczas spotkania goście z sześciu krajów (Polski, Czech, Słowacji, Chorwacji, Austrii i Węgier) przedyskutowali następujące tematy:
- współpraca regionalna między izbami rolniczymi,
- kształt Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 r.,
- łagodzenie skutków zmian klimatu,
- umowy handlowe.
Węgierski Minister Rolnictwa István Nagy powiedział, że ma on trzy oczekiwania odnośnie WPR po 2020 r.: musi ona posiadać wystarczająco ambitny budżet, powinny jej towarzyszyć odpowiednie instrumenty i proste zasady. Powiedział, że te trzy aspekty są ze sobą silnie powiązane, np. dany instrument wsparcia nie będzie działał przy ograniczonym budżecie lub w wypadku, gdy nie prowadzi to do prostych i łatwych do wdrożenia regulacji w praktyce.
Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz w swojej wypowiedzi podkreślił, że umowa handlowa Mercosur-UE to zagrożenie nie tylko dla producentów rolnych z Unii Europejskiej, ale także dla klimatu ze względu na wycinkę lasów deszczowych w Ameryce Południowej w celu zwiększenia powierzchni pod produkcję rolną. Import mięsa ze zwierząt z hodowli, której stosuje się hormony jest nie do pogodzenia w konfrontacji z żywnością produkowaną według wysokich standardów w Unii Europejskiej.
Źródło:KRIR