Opinie użytkowników

Husarya na kamienie w firmie Czyste Pole

Data publikacji:

Problem zakamienienia pól jest przeszkodą w produkcji roślin a także powodem szybszego zużywania się maszyn rolniczych. Tylko w Polsce szacuje się, że jest ok. 30% gleb zakamienionych, podczas gdy już np. w Skandynawii wskaźnik ten osiąga nawet 90%. Pokazuje to, jak wiele użytków rolnych wymaga odkamienienia. A skoro tak, pojawiają się firmy świadczące profesjonalne usługi w tym zakresie. Jedną z nich jest firma Czyste Pole ze Słońska w Lubuskiem, która postawiła na maszyny firmy Usarya Polska.

Przeglądaliśmy rynek szukając dobrej maszyny do zbierania kamieni o dobrej wydajności i jakości zbioru. Najbardziej przypasowała nam maszyna firmy Usarya, z tego względu, że zbiera kamienie do głębokości nawet 20 cm, mające średnicę od 2,5 do 50 cm. Wydajność takiej maszyny w warunkach polskich to jest ok. 1 ha/h, co zadowala zarówno nas, usługodawców, jak i klientów.

Rozliczamy się za godzinę pracy, gdyż na różnych polach jest różna ilość kamieni - obecnie stawki oscylują na poziomie 500-600 zł za godzinę - mówi Bartłomiej Dobrzański, współwłaściciel firmy Czyste Pole.

– W naszej firmie mamy dwie maszyny Usarya - pierwsza z nich trafiła do nas 2 lata temu, a druga dołączyła w połowie sierpnia. I już na naszym przykładzie widzimy, że firma Usarya idzie z postępem wprowadzając nowocześniejsze rozwiązania techniczne

– dodaje.
 

W dialogu z użytkownikiem

A skoro już mowa o maszynie do zbierania kamieni Husarya SCS-100, to jest ona przeznaczona do odkamieniania gruntów rolnych i ogrodniczych, padoków, bieżni, plaż lub torów wyścigowych dla koni. Zbiera kamienie na całej szerokości maszyny, co znaczy, że nie zostawia za ciągnikiem wolnej powierzchni, przez co nie ma potrzeby dodatkowego zbierania. Urządzenie jest osadzone na 2-osiowym podwoziu typu tandem, a minimalna moc ciągnika to 140 KM.

Maszyna wyposażona jest w rotor centralny oraz system podwójnych rotorów bocznych obracających się z różną prędkością. Zadaniem pierwszego jest wyrównanie terenu i zebranie dużych kamieni. Z kolei ten drugi wpływa na dokładność zbioru tych mniejszych kamieni. Warto dodać, że elementy robocze wykonane są z wysoko wytrzymałej stali, co w tym zakresie zapewnia długi okres eksploatacji, potwierdzany zresztą przez użytkownika.

Kamienie do czyszczarki przenosi układ taśmowy, zmodernizowany już zresztą przez producenta.

– Pierwszy egzemplarz naszej maszyny do zbierania kamieni praktycznie jeszcze prototypowy, ma podłogę całą zasklepioną, a łańcuch pracuje cały w ziemi przez co dość szybko dochodzi do zużycia. Jednak dość szybko wypracowaliśmy z firmą Usarya rozwiązanie, że ta podłoga musi być otwarta. I w nowej wersji maszyny są tam takie wałeczki, na których ten łańcuch się ślizga, co bardzo wydłużyło żywotność łańcuchów zgrzebłowych. Oczywiście wada ta wyszła po dłuższym użytkowaniu maszyny

– zwraca uwagę Patryk Matkowski, współwłaściciel firmy Czyste Pole.

Z kolei Bartłomiej Dobrzański dodaje:

– W przypadku tej maszyny przeszliśmy choroby wieku dziecięcego, ale zawsze mogliśmy liczyć na pomoc firmy Usarya, nawet po gwarancji, która także partycypowała w kosztach napraw. Kupiliśmy jeden z pierwszych wyprodukowanych egzemplarzy tej maszyny, przez co byliśmy praktycznie rozpieszczani serwisem. Producent z czasem zmienił wiele detali, a także wprowadził szereg opcji, np. hamulce na drugą oś, z czego też skorzystaliśmy, bo wykonując usługi pracujemy praktycznie w całej Polsce

– podkreśla użytkownik.
 

Do pracy wiosną i jesienią

Wróćmy jednak do rozwiązań technicznych w maszynach firmy Usarya Polska. Po usunięciu ziemi lub piasku kamienie są przenoszone do zbiornika o pojemności 3 m³, co pozwala zebrać za jednym razem nawet 5,5 t materiału. Innowacyjny system oczyszczania kamieni pozwala usuwać większość zanieczyszczeń, jednak urządzenie nie nadaje się do pracy przy nadmiernym stopniu wilgotności podłoża.

– Jest to praca bardzo sezonowa. Jest sezon wiosenny, przed zasiewami i zasadzeniami oraz jesienny, tuż po żniwach, który trwa do listopada. Wiele jednak zależy od pogody - gleba nie może być mokra, musi dawać się przesiewać. Dlatego też w tym roku czekaliśmy „w blokach” praktycznie cały sierpień

– mówią współwłaściciele firmy Czyste Pole.

Rozładunek zebranego materiału może odbywać się na wysokość do 3,5 m, a adapter zbierający na czas transportu jest składany w czasie ok. 10 s. Podkreślić trzeba także, iż nowoczesny system sterowania maszyną umożliwia wygodną obsługę z kabiny ciągnika. Panel sterujący pozwala na bieżące monitorowanie i ustawianie parametrów pracy maszyny.

Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.