W trakcie rozpoczętej w lipcu 2018 r. i mającej zakończyć się w połowie 2020 r. inwestycji powstaną trzy kluczowe projekty bardzo istotne dla dalszego rozwoju przedsiębiorstwa, które notuje znaczny wzorst obrotów. W roku 2017 sprzedaż maszyn Horsch osiągnęła rekordowy poziom 356 mln euro, i była aż o 19% wyższa niż w roku 2016, gdy obroty wyniosły 300 mln euro. Jednocześnie liczba pracowników zatrudnionych w zakładach i oddziałach firmy na całym świecie wzrosła do 1600 osób.
Leśna fabryka
Głównym przedsięwzięciem jest inwestycja określana jako „Leśna fabryka”, której budowę uroczyście zainaugurowano w październiku ub. roku, i która pochłonie aż 14 mln euro. W pierwszym etapie, który zakończy się późnym latem br., w pobliżu istniejących hal powstanie kolejna hala produkcyjna o powierzchni 3600 m² i nowa hala logistyczna o powierzchni 4600 m². W planach jest też częściowo zadaszony magazyn składowania na wolnym powietrzu, o powierzchni ok. 4200 m², który będzie wykorzystywany do czasowego magazynowania podzespołów dostarczanych przez dostawców. Hale będą połączone z obiektem biurowo-socjalnym o powierzchni 540 m², w którym zostaną przygotowane nowe stanowiska pracy m.in. dla działu zarządzania produkcją. Nie zabraknie również pomieszczeń rekreacyjnych i sal sportowych dla pracowników.
W drugim etapie budowy powstanie nowa lakiernia proszkowa, kosztem 7 mln euro, z których 4 mln zostanie przeznaczone na wyposażenie. Będzie to jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu, o minimalnej emisji zanieczyszczeń, generujący znikome ilości odpadów.
Dzięki nowej lakierni w Schwandorf nie będzie potrzeby korzystania z usług odległego o ponad 200 km zakładu Horscha w Ronneburgu w Turyngii, co zwolni moce przerobowe w tamtejszej fabryce, a także zmniejszy ruch pojazdów między obiema lokalizacjami i związane z tym koszty transportu.
Bardzo dobrze postępują również prace przy rozbudowie ACI (Agricultural Centre for Innovation), czyli Rolniczego Centrum Innowacji, które mają zakończyć się w połowie 2019 r. Powstajacy w ramach inwestycji kosztem 2 mln euro nowy budynek działu badawczo-rozwojowego zapewni 50 dodatkowych miejsc pracy, gdzie znajdą zatrudnienie kolejni inżynierowie, konstruktorzy, elektronicy i programiści.