Rozpoczęcie budowy systemu malowania proszkowego i mokrego nastąpiło w styczniu 2023 r. Lakiernia malowania na mokro rozpoczęła pracę w czerwcu 2023 r., a lakiernia proszkowa ruszyła we wrześniu ub. roku. Obecnie oba systemy znajdują się w fazie rozruchu. Maksymalna wydajność nowego systemu wynosi około 575 tys. m² malowanego materiału rocznie, co odpowiada około 20 tys. tonom stali.
W ramach nowego systemu możliwe jest malowanie elementów o długości do 9 m, szerokości 2,3 m, a wysokości 3 m, o łącznej masie do 3 t. Zaawansowane, w pełni zautomatyzowane systemy przenośników zapewniają precyzyjne dostarczanie elementów do celu.
W kontekście dbałości o środowisko, malowanie proszkowe, które stanowi 80% prac, jest procesem przyjaznym dla środowiska, ponieważ nie wymaga użycia rozpuszczalników. Dodatkowo, zastosowanie systemów odzyskiwania ciepła przyczynia się do efektywności energetycznej procesu malowania. Firmy dąży również do wykorzystania energii odnawialnej jako źródła zasilania. Dodatkowo, procesy wstępne przeprowadzane są w obiegu zamkniętym, co pozwala na minimalizację odpadów i oczyszczanie ścieków na terenie zakładu.
Inwestycja w nowe centrum obróbki powierzchniowej spowoduje utworzenie 75 nowych miejsc pracy w zakładzie w Schwandorfie, a także stworzenie nowoczesnego centrum szkoleniowego. Koszt inwestycji to ok. 30 mln euro.