Siewnik Maestro TX jest nowym typem siewnika punktowego, który oferuje szerokość roboczą w zakresie od 2,6 do 4,8 m. Standardowo maszyna wyposażona jest w hydraulicznie wysuwaną ramę teleskopową. Siewnik Maestro w wersji 6 TX zapewnia regulację rzędów w krokach co 5 cm, jego aktualne rozstawy rzędów wynoszą od 45 do 80 cm. Model 7 TX może natomiast pracować z rozstawem 37,5 lub 40 cm, a jego maksymalny rozstaw rzędów wynosi 65 cm. W przypadku gdy środkowy rząd jest wyłączony, Maestro 7 TX może być używany do siewu konwencjonalnego z 6 rzędami i rozstawem rzędów 75 lub 80 cm. Widoczna więc jest tutaj duża uniwersalność maszyny.
Dozowanie ziarna w siewniku Maestro TX odbywa się za pomocą dobrze już znanego systemu pneumatycznego AirSpeed. Prędkość robocza do 15 km/h sprzyja jednocześnie precyzyjnemu rozłożeniu ziarna i jego optymalnego osadzeniu. Proces aplikacji nawozu odbywa się za pomocą dwóch sprawdzonych dozowników do nawożenia doglebowego. Opcjonalne wyposażenie stanowi zbiornik na nawóz o pojemności 1300 l. Standardowo maszyna wyposażona jest w funkcję SectionControl do precyzyjnego zamykania sekcji wysiewających.
Do aplikacji mikrogranulatu przewidziano nowe pojemniki o pojemności 20 l, które umieszczone zostały za skrzynią nasienną w rzędzie i są niezależnie napędzane elektrycznie. Dozowanie mikrogranulatu odbywa się za pomocą specjalnego rotora drobnoziarnistego.
Kultywator Fortis AS
Drugą z prezentowanych w Paryżu nowości był agregat/kultywator uprawowy Fortis AS, przeznaczony do głębokiego spulchniania i podstawowej uprawy roli. Maszyna może być sprzęgana z ciągnikiem o mocy do nawet 600 KM, zapewnia przy tym większe możliwości w zakresie zmiany głębokości roboczej oraz różne opcje regulacji.
Nowy kultywator oferowany jest w dwóch wersjach, ponadto w zależności od warunków polowych można wybrać wał dogniatający lub podwozie na uwrociu. Przełączanie realizowane jest za pomocą zaworu 3-drożnego. Rozstaw zębów wynoszący 27 cm jest idealny do płytkiej uprawy roli i cięcia na całej powierzchni w każdych warunkach, w razie stosowania głębokiej uprawy podstawowej zapewnia niższe zapotrzebowanie na moc.
Dużą elastyczność działania zapewnia też możliwość konfiguracji wału dogniatającego. Można tutaj nie tylko wybrać typ pakera, ale również zdecydować, czy ma on być sztywno połączony z ramą, czy wstępnie naprężony hydraulicznie. Takie naprężenie sprawia, że ciężar przedniego wału ugniatającego może zostać przeniesiony na tylny i wyklucza się efekt zapadania na lżejszych glebach. Czwarta belka, przesunięta bardziej do tyłu zapewnia z kolei wysoką jakość niwelacji w szerokim zakresie roboczym.
Horsch Fortis AS umożliwia wybór rodzaju kół podporowych w zależności od miejsca i warunków użytkowania kultywatora. Regulacja głębokości roboczej może być wykonywana poprzez znany system klipsów lub w sposób w pełni hydrauliczny z poziomu kabiny operatora ciągnika. Ważną zaletą kultywatora Fortis jest również zintegrowany system wzmacniania trakcji, który przenosi do 1,2 t na tylną oś ciągnika. To rozwiązanie zapewnia skuteczną redukcję poślizgu kół.