Wpływ paszy na wydajność
Tomasz Łuczak, wiceprezes A-Lima-Bis: – Krowa jest smakoszem i nawet niewielka ilość nieświeżej czy zepsutej paszy może negatywnie wpływać na jej chęć spożywania gotowego TMR-u. Dlatego istotne jest, aby pasza nie zalegała w zbiorniku paszowozu, szczególnie latem. Kluczowe jest w tym przypadku zapewnienie całkowitego oczyszczenia kosza. Aby to osiągnąć, należy zadbać o odpowiednią ilość obrotów ślimaka na końcowym etapie wydawania paszy.
Prawidłowo zaprojektowane wóz i jego napędy muszą zagwarantować oczyszczenie zbiornika aż do wskazania wartości 0 kg na wyświetlaczu wagowym maszyny. Stąd wyposażenie wozu paszowego w wagę elektroniczną jest niezbędne. Coraz większym zainteresowaniem wśród hodowców cieszą się systemy ważenia połączone z aplikacją na tablecie lub smartfonie, która łączy się za pomocą Bluetooth i pozwala na bieżąco kontrolować masę paszy w zbiorniku, jak również przekazuje informacje związane z kolejnością i ilością danego składnika TMR. Kluczowym aspektem zwiększającym wydajność stada jest zapewnienie ciągłego dostępu do wody i paszy.
Dobrym zwyczajem jest podgarnianie paszy nawet kilka razy w ciągu dnia, co powoduje zainteresowanie krów i w rezultacie pojawienie się ich przy stole paszowym. Jednorodność wymieszania TMR-u, czyli homogenność, to wskaźnik, który można określić i zbadać, co A-Lima-Bis regularnie robi wspólnie ze swoimi klientami. Równomiernie wymieszana pasza zapobiega sortowaniu, dzięki temu każdy kęs ma tę samą wartość odżywczą, co bezpośrednio przekłada się na wydajność i zdrowotność każdej krowy w stadzie. Bada się również równomierność rozłożenia paszy na stole paszowym, tak aby była ona dostępna na całej długości stołu i aby mogły z niej korzystać wszystkie krowy z danej grupy żywieniowej - również te, które w hierarchii stada zajmują niższe miejsce.
Należy również zwrócić uwagę na jakość noży tnących znajdujących się na ślimaku. Ich ostrość ma bezpośrednie przełożenie na długość cięcia przygotowywanej paszy, jak i samą jakość TMR. Tępe noże to niepotrzebne wydłużenie procesu przygotowania TMR-u i większe zużycie paliwa na cykl. Noże są elementem zużywającym się i podlegają regularnej wymianie, tak aby proces przygotowania był wykonany w optymalnym czasie, a składniki TMR pocięte na odpowiednią długość.