[ATR] Opinie użytkowników Hamm

Holmer/Zunhammer - Najlepsze rezultaty nawożenia kukurydzy

Data publikacji:

Firma Agrarservice Heller z siedzibą w bawarskim miasteczku Sulzfeld zebrała szereg pozytywnych doświadczeń w zakresie rozlewania gnojowicy i resztek pofermentacyjnych w stojącej kukurydzy – za sprawą dwóch pojazdów Holmer Terra Variant wyposażonych w zabudowę firmy Zunhammer.

Rośliny rosnące nieopodal Reppichau (Saksonia-Anhalt), pod które w połowie czerwca Robby Springer rozlewał gnojowicę, miały na przeważającym obszarze wysokość ok. 50 cm. Właśnie znów wyjeżdża z uwrocia, kierując się w stronę kolejnych rzędów roślin. Operator przy tym za każdym razem umieszcza jeden rząd kukurydzy pomiędzy kołami bliźniaczymi. W ten sposób rośliny pozostają w znacznym stopniu nieuszkodzone. Z 80 opuszczonych węży wleczonych gnojowica lub poferment wypływa pomiędzy rzędami roślin, co również odbywa się w taki sposób, który prawie nie narusza roślin.

Szeroka oferta usługowa

Rozlewanie gnojowicy w kukurydzy to tylko jedna z usług świadczonych przez firmę Agrarservice Heller. Założone w 1991 r. przedsiębiorstwo powołane do obsługi gospodarstw rolnych w krajach związkowych b. NRD szybko rozwinęło skrzydła. W położonym niedaleko Dessau oddziale pracuje obecnie prawie 30 osób, w tym dwóch stażystów uczących się zawodu, a więc więcej niż w głównej siedzibie firmy. – Od startu sezonu w lutym aż do końca listopada mamy dużo pracy – mówi Kevin Schwarzkopf, kierownik zakładu. Wykwalifikowany technik rolnik jest zatrudniony w firmie od 2009 r.
Paleta usług świadczonych dla około 20 przeważnie dużych producentów rolnych (w promieniu do 50-60 km od firmy), obejmuje siew i zbiór kukurydzy i buraków, zbiór zielonek, wywożenie gnojowicy i obornika, prasowanie słomy i transport. W tym celu firma ma do dyspozycji imponujący park maszynowy z 15 ciągnikami, przyczepami na podwoziach 3-osiowych i 8 samochodami ciężarowymi do transportowania materiałów sypkich i płynnych. Wśród typowych maszyn rolniczych wymienić należy: siewniki punktowe – od 8- do 16-rzędowych, kosiarki samojezdne, zgrabiarki na podwoziach czterokołowych, sieczkarnie i prasy do słomy. Podczas zbiorów buraków oraz wywożenia obornika i gnojowicy Agrarservice Heller stawia na technologię firmy Holmer – dwa kombajny Terra Dos T3 i dwa uniwersalne pojazdy Terra Variant. W ciągu roku obie maszyny samojezdne uzbrojone w zbiorniki Zunhammer o pojemności 21 m³ rozlewają łącznie około 200 tys. m³ gnojowicy i resztek pofermentacyjnych na powierzchni 13 tys. ha.
Zastosowanie określonej techniki rozlewania gnojowicy jest określone przez rodzaj wykonywanego zabiegu. Dlatego też rozlewacz firmy Duport o szerokości roboczej 12 m znajduje często zastosowanie wiosną na użytkach ekologicznych (uprawa zbóż) czy na użytkach zielonych.  Z kolei krótka brona talerzowa Catros firmy Amazone, znajdująca się z tyłu wozu asenizacyjnego, zapewnia natychmiastowe mieszanie gnojowicy i tym samym najlepsze możliwe wykorzystanie zawartego w niej azotu. Rozlewanie ułatwia także np. zastosowanie technologii Strip-Till w urządzeniu firmy Vogelsang. –

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.