Nowości

Holenderska jakość od CHD

Data publikacji:

Kolejną marką opryskiwaczy, która chce podbić serca polskich rolników jest CHD. Cóż kryje się pod tym skrótem? Maszyny produkowane od lat 90. przez holenderską firmę rodzinną CHD Eefting. Przedsiębiorstwo to produkuje wyłącznie rolnicze opryskiwacze polowe w kolorze zielono-białym (biały zbiornik, zielone części metalowe). Asortyment obejmuje serie opryskiwaczy zawieszanych i zaczepianych - jedno- (ze skrętnym dyszlem oraz skrętnymi kołami) i dwuosiowych - o pojemności zbiornika aż do 13,8 tys. l i z belkami polowymi o szerokości do 55 m.

    Holenderska jakość od CHD

Opryskiwacze CHD, które wprowadziła do swojej oferty firma Agrihandler, cechują się przemyślaną w najdrobniejszych szczegółach, a przy tym bardzo solidną konstrukcją oraz bezproblemową obsługą. Skoro mowa o solidnym wykonaniu, należy wspomnieć o tym, iż ramy opryskiwaczy, dyszle i belki wykonane są z wysokojakościowej stali konstrukcyjnej S355, co gwarantuje wieloletnią, bezproblemową ich eksploatację. Zbiorniki opryskiwaczy produkowane są zaś z wyjątkowo trwałego laminatu poliestrowo-szklanego, który - co istotne - nadaje się też do naprawy.

Jeśli chodzi o zbiorniki, to w opryskiwaczach CHD mają one kształt zbliżony do prostopadłościanu, który z jednej strony ułatwia wymieszanie cieczy roboczej, z drugiej zaś - mycie, bez możliwości osadzania resztek oprysku. Wyposażone są w falochrony, zamykany wlew o średnicy 400 mm, sito i przestawną dyszę obrotową do płukania opróżnionych opakowań po wlanych ŚOR. Posiadają dwa lub więcej zespołów obrotowych dysz do mycia wewnętrznego zbiornika. Jest oczywiście też zbiornik czystej wody oraz zbiornik do mycia rąk. Dla uzyskania jednorodnej cieczy roboczej producent zastosował dwa rodzaje mieszania: spokojne - objętościowe lub intensywne - dyszami eżektorowymi, przełączane zgodnie z potrzebą.

Do pracy w każdych warunkach

Belki robocze - o szerokości roboczej od 18 do 55 m (3- lub 4-segmentowe - dla szerokości od 39 m ostatni element aluminiowy, dostępna każda pośrednia szerokość belki) - wykonane są z wysokojakościowej stali konstrukcyjnej S355 i charakteryzują się centralnym zawieszeniem na jednym sworzniu. Standardowo belki składane są symetrycznie, a zewnętrzne segmenty belek o szerokości od 27 m składane są osobno. Siłownik hydrauliczny umożliwia wymuszenie wychylenia belki, a ustawienie belki w pozycji środkowej kontrolowane jest potencjometrem. Dwa drążki przeciwskrętne odpowiadają za to, że ruchy maszyny nie przenoszą się na belkę.

Na życzenie dostępna jest hydrauliczna blokada belki uruchamiana dwoma cylindrami. Dzięki temu systemowi blokowania belka również w górnej pozycji porusza się swobodnie. Dzięki temu wysokość opryskiwania wynosi (w zależności od modelu) nawet 2,8 m. W opcji belka może mieć symetrycznie unoszoną lewą i prawą stronę oraz system automatycznego utrzymywania wysokości belki (Distance-Control) na 2 lub 4 czujnikach. Płynne poruszanie się belki w górę i w dół zapewnia stabilny siłownik hydrauliczny zaopatrzony w membranowy akumulator hydrauliczny, który chroni belkę przy ciężkich przeszkodach. Siłownik porusza wzdłuż ramy wynoszącej wózek (na którym jest zawieszona belka), poprzez który podnosi i opuszcza belkę. 

Sercem układu cieczowego opryskiwaczy CHD są wydajne pompy tłokowo-membranowe Annovi-Reverbieri, wraz z filtrami ssawnymi o dużej pojemności i samoczyszczącym filtrem ciśnieniowym oraz przyłączem do wypompowania pozostałości cieczy roboczej z opryskiwacza do zbiornika zewnętrznego. Warto dodać, iż podzespołom niestraszne są nawozy płynne - wszystkie śruby, nakrętki i opaski zaciskowe wykonane ze stali nierdzewnej V2A. Zwróćmy jeszcze uwagę, iż w wyposażeniu standardowym jest obwodowy układ cieczowy - zawory sekcyjne rozmieszczone są na belce, ciecz krąży po belce, pomiędzy zaworami, a sekcje zasilanie od środka mają standardowo po 3 m szerokości (6 dysz). 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.