Rozwijanie wartości
Firma Amazone rozwija technikę aktywnych i biernych maszyn uprawowych, siewniki, w tym siewniki punktowe, rozsiewacze nawozów oraz opryskiwacze polowe. Drugą „nogą” jest produkcja maszyn komunalnych do pielęgnacji parków i terenów zielonych oraz zimowego utrzymania dróg, za co odpowiada fabryka we francuskim Forbach. W roku obrotowym 2022 grupę Amazone tworzyło 9 zakładów produkcyjnych, zatrudniających łącznie ponad 2000 pracowników. W ub. roku udział eksportu wyniósł 80%. Siedziba i główna fabryka grupy Amazone znajduje się do dziś w dzielnicy Gaste, należącej do Hasbergen koło Osnabrück. Udziały w firmie należą w całości do rodzin Dreyer. Po zmarłym na początku 2023 r. prof. Heinzu Dreyerze i jego kuzynie Klausie Dreyerze, którzy kierowali losami grupy przez prawie 50 lat, władzę sprawuje czwarte pokolenie z dwoma właścicielami: Christianem Dreyerem i dr. Justusem Dreyerem.
– Chcemy kontynuować przełomowe sukcesy z przeszłości, aby rolnictwo na całym świecie polegało na naszych innowacyjnych rozwiązaniach w zakresie inteligentnej produkcji roślinnej – wyjaśniają obaj właściciele. – Mamy wielki dług wdzięczności wobec naszych przodków. Chcemy trwale rozwijać stworzone przez nich wartości, a jednocześnie z powodzeniem stawiać czoła wyzwaniom przyszłości. Nasze podziękowania kierujemy również do członków naszych rodzin, klientów, pracowników, dystrybutorów i importerów, dostawców oraz wszystkich osób, które swoim osobistym zaangażowaniem i wielkim poświęceniem przyczyniły się do sukcesu firmy.
Dalszy rozwój
Amazone stawia na inteligentne planowanie oraz inwestowanie w zrównoważoną przyszłość. Właściciele dążą przy tym do dalszej rozbudowy mocy produkcyjnych Amazone zgodnie z rozwojem organicznym oraz do ciągłej modernizacji istniejących procesów produkcyjnych i logistycznych. Równocześnie firma koncentruje się na zdobywaniu kolejnych udziałów w rynku we wszystkich obszarach kompetencji na najważniejszych rynkach świata.
– Podczas opracowywania nowych technologii w pierwszej kolejności należy skupić się na potrzebach klientów, a także odpowiednio wcześnie określić wymagania przyszłości. Ta droga już w przeszłości okazała się skuteczna – mówi dr Justus Dreyer.
W obsłudze klientów coraz większe znaczenie ma świadczenie usług doradczych. Oznacza to, że Amazone będzie dalej rozbudowywać nowe gospodarstwo doświadczalne Wambergen przy zakładzie Hasbergen-Gaste. W ramach długoterminowych badań nad uprawą roli pod nazwą Controlled Row Farming (CRF) wprowadzana jest tam obecnie nowa metoda uprawy rzędowej. Firma stale intensyfikuje swoje kompleksowe oferty szkoleniowe.
Pomysły na przyszłość
W odniesieniu do przyszłego rozwoju programu produktów firmy Amazone, właściciele za najważniejsze zadania uważają wymogi ekonomii i ekologii. Z jednej strony rolnictwo musi wytwarzać żywność wysokiej jakości, aby wyżywić coraz większą liczbę ludzi na naszej planecie. Z drugiej strony powierzchnie upraw potrzebnych do produkcji żywności stale się zmniejszają. Dodatkowym utrudnieniem są zmiany klimatyczne oraz związane z nimi skrajne warunki pogodowe.
– Widzimy zatem trzy ważne zadania, z którymi musi się zmierzyć rolnictwo i my, które oczywiście wzajemnie na siebie wpływają: ochrona cennych zasobów, zrównoważone zmniejszenie zużycia środków produkcji, większa precyzja dla zrównoważonego rozwoju i efektywności kosztów przy zachowaniu wysokiego poziomu plonów – wyjaśnia Christian Dreyer.
Przekładając to na szczegóły, chodzi o to, aby udoskonalić efektywność procesów produkcji i uprawiać rośliny tak precyzyjnie, jak to tylko możliwe. Dodatkowo, ważnym celem jest wzrost bioróżnorodności i utrzymanie żyzności gleby. Z perspektywy ekologii niezwykle istotne jest też forsowanie przez szacownego jubilata obszaru Amazone 4.0 z rozsądnym wykorzystaniem elektroniki. Z pomocą technologii GPS, technologii czujników, oprogramowania i innych narzędzi mają zostać rozszerzone możliwości uprawy roślin ze zmienną aplikacją lub indywidualną dla pojedynczej rośliny.