[ATR] Nowości Amazone

Headland Control dla rozsiewacza zawieszanego ZA-TS

Data publikacji:
pole z lotu ptaka

Firma Amazone, znany producent maszyn do uprawy ziemi, a także nawożenia i ochrony roślin, prowadzi również działania mające na celu wdrażanie innowacyjnych rozwiązań i technologii cyfrowych. Jedną z wielu interesujących propozycji Amazone jest system automatycznego sterowania GPS-Switch dla rozsiewaczy nawozów wraz z nową funkcją Headland Control.

System GPS-Switch dedykowany jest dla rozsiewaczy nawozów, ale również dla opryskiwaczy polowych oraz siewników pneumatycznych Amazone. Wykorzystuje do działania odbiornik GPS, dzięki czemu umożliwia precyzyjne sterowanie pracą maszyn w polu na dokładnie oznaczonych pozycjach (włączanie, wyłączanie, włączanie sekcji szerokości). Dzięki automatycznemu sterowaniu GPS-Switch rozsiewacz nawozów automatycznie włącza się i wyłącza z dużą dokładnością. Rozwiązanie takie jest szczególnie przydatne na uwrociach lub na polach w kształcie klina, gdyż zapewnia optymalny wysiew materiału w każdym miejscu. Podawana dawka nie jest wówczas ani zbyt mała, ani zbyt duża. Pokrycia przejazdów są zminimalizowane, a dodatkowo możliwy jest również wybór 3 stopni pokrycia (0, 50 i 100% pokrycia poszczególnych sekcji szerokości) w zależności od rzeczywistych warunków pracy. System Amazone GPS-Switch jest przejrzyście zbudowany, a jego obsługa jest bardzo intuicyjna. Podczas działania przejmuje uciążliwą konieczność przełączania na nawrotach oraz na klinach pola, a także przy omijaniu ewentualnych przeszkód w terenie. Funkcja SwitchPoint oferuje możliwość definiowania punktów włączania i wyłączania rozsiewacza w zależności od stosowanego nawozu i szerokości roboczej. Punkt przełączania to miejsce, w którym automatycznie włącza się rozsiewacz nawozu. Granice pola oraz obrobiona już powierzchnia są zapisywane w pamięci i możliwe do ponownego załadowania np. do późniejszych prac uprawowych. Czasem zdarza się, że punkt wyłączania znajduje się już za ścieżką technologiczną na uwrociu i musiałby rzeczywiście zostać tak zdefiniowany, aby rozrzutnik mógł się wyłączyć w prawidłowy sposób. Ponieważ często nie robi się tego w praktyce, przy nawrotach na uwrociu mogą pojawić się niewielkie strefy nieprawidłowego nawożenia. Jeśli kierowca skręca przed osiągnięciem rzeczywistego punktu wyłączenia, wentylator rozrzutu za maszyną jest obracany na boki, co nie jest wskazane. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest funkcja Headland Control aktywowana przez dodatkowy przycisk umieszczony w menu roboczym terminala ISOBUS. Funkcja Headland Control jest używana tylko tam, gdzie ścieżki spotykają się na uwrociu. Podczas rozsiewu na uwrociu tarcza zewnętrzna umożliwia rozsiew graniczny, natomiast Headland Control działa równolegle z wykorzystaniem tarcz rozsiewających po stronie pola.

 Dodatkowo maszyny Amazone mają możliwość kontroli szerokości sekcji dla pełnej optymalizacji procesu wysiewu. Ze względu na to, że rozkład rozsiewu nie odcina się w pozycji tarcz rozsiewających w obszarze zewnętrznym, ale nawóz jest tam również wyrzucany do przodu, gdy rozsiewacz dotrze na uwroć, najpierw są wyłączane sekcje zewnętrzne, a następnie wewnętrzne. Po opuszczeniu uwrocia włączane są sekcje zewnętrzna, a następnie wewnętrzna. W przypadku rozsiewacza ZA-TS można to wykonać z bardzo wąską tolerancją dzięki 128 automatycznym sekcjom szerokości. Dzięki połączeniu Headland Control i nowego sterowania sekcjami szerokości można uzyskać w pełni zoptymalizowany rozkład wysiewanego materiału na uwrociu. Wizualizacja całego procesu jest dostępna dla operatora maszyny na wyświetlaczu przyjaznego dla użytkownika terminala AmaTron 4 lub AmaTron Twin.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express 07/2020 - zamów:

bezpłatny egzemplarz lub prenumeratę

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.