Dotychczas optyczne wykrywanie chwastów było stosowane tylko w konwencjonalnej technologii opryskiwania. Obecnie firma Hardi połączyła to rozwiązanie z belką Twin Force, z ukierunkowanym wspomagającym oprysk strumieniem powietrza o regulowanej sile i kącie nadmuchu, zapewniającym redukcję znoszenia o nawet 80%, zmniejszenie dawki wypryskiwanej cieczy o 30% oraz znaczny wzrost wydajności. W porównaniu z tradycyjnym opryskiem wspomaganie pneumatyczne Twin skraca o 40% czas dotarcia kropli o wielkości 200 μm z rozpylacza do rośliny.
Chwasty pod obserwacją
Dzięki zespołowi kamer zamontowanych bezpośrednio na belce polowej i dobrze opracowanym algorytmom wykrywania chwastów, system może wychwycić wszystkie rodzaje chwastów w odpowiednim czasie, umożliwiając precyzyjny oprysk. Kamery na belce wykonują na bieżąco zdjęcia łanu, które procesor porównuje z obrazami chwastów w bazie danych w celu ustalenia ich obecności. W przypadku pozytywnego rozpoznania procesor wysyła polecenie otwarcia odpowiedniego rozpylacza (lub rozpylaczy) w celu wykonania ukierunkowanego oprysku punktowego. Wszystko odbywa się w bardzo krótkim czasie, aby nie ominąć żadnego chwastu. Dzięki ciągłemu gromadzeniu danych z całego świata firma Hardi zwiększa precyzję systemu i uzupełnia bazę gatunków chwastów. Technologia kamer i oprysku punktowego może zmniejszyć zużycie herbicydów o ponad 80%. Pomaga również w rozwiązywaniu narastających problemów z odpornością chwastów na herbicydy, co jest korzystne zarówno dla rolników, jak i środowiska.
Oprysk impulsowy
Wyposażenie belki Twin Force dodatkowo w PulseSystem - system modulacji szerokości (długości) impulsu (pulse-width modulation), pozwala uzyskać dalszą redukcję znoszenia, dzięki zachowaniu rozmiarów kropli na stałym poziomie. System opiera się bowiem na pulsacyjnej pracy dysz, a nie zmianach ciśnienia wpływających na wielkość kropli, co pozwala utrzymać prawidłową dawkę cieczy odpowiednio do prędkości jazdy. Indywidualne sterowanie wydatkiem cieczy z każdego rozpylacza, bez potrzeby zmiany ciśnienia, umożliwiają elektrozawory, które włączają i wyłączają dopływ cieczy do każdej dyszy do 20 razy na sekundę. W ten sposób utrzymywany jest właściwy rozmiar kropli, niezależnie od nawet znacznych (o ±40%) zmian prędkości jazdy. Nie jest też konieczna wymiana rozpylaczy w celu uzyskania określonych rozmiarów kropel. Ponieważ PulseSystem kontroluje wydatek z każdej pojedynczej dyszy, eliminuje to również problem przedawkowania cieczy po wewnętrznej stronie belki i niedostatecznego dozowania po stronie zewnętrznej podczas skręcania i wykonywania oprysku na łukach.