Gama samojezdnych opryskiwaczy firmy Hardi Alpha zawiera maszyny o szerokości od 1,8 do ponad 4 m, co pozwala na stosowanie ich w różnego rodzaju uprawach rzędowych takich jak ziemniaki, kukurydza, słonecznik, bawełna itp. Rozstaw można ponadto regulować w wymaganym zakresie z poziomu kabiny operatora.
Podwozie opryskiwaczy AlphaEvo III o dużym prześwicie wynoszącym 1,2 lub 1,65 m umożliwia również swobodny przejazd w uprawach rzepaku, słonecznika i innych wysokich roślin pod układem napędowym opryskiwacza.
Opryskiwacz waży 13 ton bez cieczy w zbiorniku i ma rozkład masy 50:50. Wyposażony jest w pełną kontrolę trakcji, może jeździć nawet po mokrych i błotnistych polach. Dodatkowe korzyści finansowe płynące z wyboru wersji samojezdnej wynikają z niewielkiego użycia paliwa - zaledwie 0,8 l/ha oleju napędowego w zależności od wielkości zbiornika i belki polowej.
Komfort kierowcy
Kabina operatora EvoCab znajduje się na wysokości 335 cm, zapewnia doskonałą widoczność, kontrolę nad kierunkiem jazdy i belką opryskową. Wnętrze kabiny jest tłumione od dźwięków i chronione filtrem z węglem aktywnym kat. 4. Komfort pracy operatora zapewnia zawieszenie pneumatyczne fotela kierowcy. Centrum sterowania napędem i opryskiem jest zintegrowane ze wszystkimi zadaniami oprysku. Wszystkie funkcje opryskiwania i hydrauliki są w pełni kontrolowane z kabiny. Główne funkcje przełączników są łatwo dostępne w module SprayCenter montowanym po prawej stronie fotela, natomiast dodatkowe funkcje przełączników są zgrupowane bezpośrednio nad głową operatora.
Zawieszenie pneumatyczne i łatwiejsze manewrowanie
Kinematyka zawieszenia opryskiwaczy Alpha umożliwia niezależne ruchy kół. Z każdej strony osi umieszczona jest poduszka powietrzna z zaworem poziomującym dla utrzymania tej samej wysokości i komfortu jazdy niezależnie od stopnia napełnienia zbiornika i prędkości roboczej. Amortyzatory pneumatyczne skutecznie stabilizują zawieszenie poprzez tłumienie wszystkich ruchów. Opryskiwacze Alpha zapewniają więc wysoką stabilność nawet w terenie pagórkowatym i przy dużych prędkościach oprysku.
Łatwe manewrowanie to ograniczenie ilości uszkodzeń w uprawie. Opryskiwacze Alpha charakteryzują się krótkim rozstawem osi, który wynosi zaledwie 4,35 m. W połączeniu z czterema kołami skrętnymi umożliwia to łatwiejsze manewrowanie ze zmniejszonym uwrociem potrzebnym do wjechania w rzędy bez uszkodzenia plonu.
Redukcja znoszenia
Opryskiwacze Alpha zapewniają również redukcję efektu znoszenia, ograniczają zużycie środków chemicznych i zmniejszają obciążenie dla środowiska. Podczas opryskiwania w wietrznych warunkach skierowany w dół strumień powietrza opryskiwaczy belkowych Twin ze wspomaganiem pneumatycznym zapewnia ograniczenie znoszenia i minimalizację strat oprysku. W zależności od rodzaju uprawy skuteczność oprysku i zmniejszenie zużycia chemii poprawia się nawet o około 30%.
Duże znaczenie ma oczywiście rodzaj stosowanych dysz. Dobrym przykładem nowoczesnych rozwiązań w tym zakresie jest dysza Hardi Nanodrift, która zdobyła dwie z trzech gwiazdek podczas targów Agromek 2022 w duńskim mieście Herning. Wersje Nanodrift zostały również zatwierdzone przez niemiecki Instytut Juliusa Kuehna, gdzie wykazana redukcja znoszenia wynosiła do 90%. W ofercie firmy Hardi znajduje się 8 rozmiarów takich dysz w zakresie ciśnienia od 1 do 6 barów, które przeznaczone są do opryskiwaczy Hardi, ale także do systemów Teejet i Agra.