Aktualności

Grupa Grimme - Stabilny wzrost

Data publikacji:

Rok gospodarczy 2016 rodzinna firma Grimme, zatrudniająca obecnie ponad 2200 stałych pracowników i posiadająca placówki w ponad 120 krajach, może zaliczyć do udanych. W porównaniu z rokiem 2015 obroty działającego jako grupa spółek przedsiębiorstwa wzrosły o 13,5%, z 355 mln do 403 mln euro.

Największy udział w przychodach zapewniła Fabryka Maszyn Rolniczych Grimme, z zakładami w Damme i Rieste, której obroty wzrosły w ub. roku o 11%, z 228 mln do 253 mln euro. Uwagę zwracają zwłaszcza obroty w segmencie techniki buraczanej, które zwiększyły się aż o ponad 140%.  Stabilne ceny ziemniaków, buraków i warzyw pozwalają oczekiwać dwucyfrowego wzrostu również w roku 2017.

Rekordy w spółkach

Założona w roku 1958, wchodząca w skład Grupy Grimme od 2003 r. amerykańska firma Sprudnik zatrudnia 260 osób i produkuje maszyny do ziemniaków i buraków. Mimo bardzo niskich cen ziemniaków w Ameryce Płn., ubiegły rok był dla spółki rekordowy, m.in. dzięki innowacyjnym rozwiązaniom. Od roku 2013 Sprudnik oferuje pneumatyczny separator zanieczyszczeń AirSep (złoty medal Agritechniki 2013), który zastosowano już w ponad 150 sprzedanych maszynach.
W roku 2013 do grupy Grimme dołączyła duńska firma Asa-Lift, specjalizująca się w technice warzywniczej. Wysoki potencjał producenta, a także światowa sieć dystrybucji Grimme zapewniły w 2016 r. rekordowe obroty, które w ciągu 4 lat wzrosły o ponad 40%. Również w tym roku oczekuje się wzrostu powyżej 10%.
Założona w roku 1987 spółka-córka Internorm w Damme, zatrudniająca ponad 160 pracowników i produkująca wyroby z poliuretanu, także zanotowała w ub. roku rekordowe obroty. Inwestycje w nowoczesne centrum logistyczne pozwoliły zwiększyć powierzchnię produkcyjną o 30%, a magazynową o 250%.


Dobre perspektywy otwierają się również przed nowo utworzoną przez Grimme firmą Ricon, która od lipca br. produkuje wysokiej jakości odsiewacze i przenośniki, przez 60 lat wytwarzane w fabryce maszyn Grimme. Zatrudniający 100 osób nowoczesny zakład Ricon w Rieste ma 10 tys. m² oraz własne centrum badań i rozwoju, w którym pracują inżynierowie z bogatym doświadczeniem nabytym w fabryce Grimme.

Nowe lokalizacje

Swoją pozycję rynkową umocniły także spółki dystrybucyjne i serwisowe Grimme w Niemczech, w miejscowości Uelzen, a także w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji, Belgii, Holandii, Danii, Polsce, Turcji, Rosji, Indiach oraz w Chinach. W Belgii i Irlandii powstają obecnie nowe placówki z nowoczesnymi warsztatami, obszernymi magazynami części oraz zapleczem ekspozycyjnym i biurowym.
Pracę rozpocznie wkrótce również nowy zakład o powierzchni 13 tys. m², z własnym działem badań i rozwoju, zlokalizowany w leżącym ok. 130 km od Pekinu mieście Tianjin, który zastąpi placówkę dystrybucyjno-serwisową w Pekinie i będzie produkować maszyny na rynek chiński. Aby umocnić się na tym ważnym rynku, Grimme zainwestuje ponad 13 mln euro. 

Stefan Szolc

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.