[ATR] Aktualności opony rolniczerolnictwo

Grasdorf Koła Polska - Opony na lata

Data publikacji:

Opony rolnicze są przeznaczone do pracy w zróżnicowanym terenie i często pod dużymi obciążeniami. Ogumienie maszyn używanych w nowoczesnych gospodarstwach rolnych musi być przygotowane do trudnych warunków eksploatacji. Na oszczędność paliwa czy wydłużoną żywotność wpływają m.in. specjalne wzmocnienia czy bieżnik, choć wpływa na to znacznie więcej czynników, o czym w rozmowie z Grzegorzem Antosikiem mówi doskonale znający tę materię Norbert Suchy, prezes spółki Grasdorf Koła Polska.

Zacznijmy od podstawowego pytania - opony radialne czy diagonalne?
Chcąc dobrać dobre ogumienie dla zastosowania w rolnictwie należy przede wszystkim pamiętać, iż nawet najlepsza opona nie zda egzaminu, gdy będzie wykorzystywana niezgodnie z przeznaczeniem. Dlatego też osobiście odradzam rolnikom zakup opon diagonalnych, które powodują większą degradację gleby, mają słabszy uciąg, zapewniają mniejszy komfort jazdy, a poza tym ich trwałość jest dużo mniejsza. Jeżeli na przedniej osi zastosujemy opony diagonalne, zwykle po 800 mth jest już po nich. Dla porównania trwałość opon radialnych to kilka tysięcy mth. Polecamy stosować opony radialne niskoprofilowe z serii 70 lub 65.
Jeśli chodzi o opony rolnicze, nie ma sensu porównywać tych dwóch rodzajów. Problemem jest na pewno to, że wielu rolników nie zna różnic w ich budowie. Opona diagonalna to: mniejsza siła uciągu, większe ugniatanie gleby, większe zużycie paliwa, gorszy komfort jazdy, co bardziej predestynuje ją do innych, pozarolniczych zastosowań - jednak np. do prac leśnych powinno się używać specjalnych opon leśnych. Z kolei opona radialna jest znacznie bardziej elastyczna - kiedyś jednego z naszych klientów zawsze jeżdżącego swoją „sześćdziesiątką” na oponach diagonalnych 14,9x28 przekonaliśmy do opon radialnych 420/70x28. Po tej zmianie szybko się do nas odezwał, że ciągnik zachowuje się teraz tak, jakby mu ktoś… założył przedni napęd. Czasem wystarczy naprawdę niewiele, a niepotrzebne. . .

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express 02/2019
Zamów bezpłatny egzemplarz / prenumeratę

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.