Gospodarka i rolnictwo

Globalna produkcja mięsa rośnie

Data publikacji:

Globalne zapotrzebowanie na mięso rośnie od dziesięcioleci. Jak pokazują dane Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), światowa produkcja mięsa od lat 60. XX wieku wzrosła już pięciokrotnie.

    Globalna produkcja mięsa rośnie

FAO prognozuje, że w 2022 r. ilość wyprodukowanego mięsa wyniesie ok. 361 mln ton. Według FAO kryzys Covid-19 doprowadził do wielu zakłóceń w łańcuchach produkcji i dostaw. Nie spowodowało to jednak spadku globalnej produkcji mięsa. Nawet podczas pandemii trend wzrostowy wolumenu produkcji był kontynuowany.

W ciągu ostatnich kilku lat można było zaobserwować zmianę w globalnym rolnictwie. Koszty produkcji mięsa stały się niższe ze względu na rosnącą produkcję pasz zwierzęcych, takich jak soja czy kukurydza, zwiększając tym samym podaż mięsa w wielu krajach. Szczególnie w gęsto zaludnionych krajach Azji zapotrzebowanie na różne rodzaje mięsa wzrosło. Azja jest największym rynkiem produkcji mięsa, z naciskiem na wieprzowinę i drób.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.