[ATR] Technika

Giampi/Agro-Classic - Maszyny do uprawy i zbioru orzechów

Data publikacji:

Firma Agro-Classic z Kraśnicy znana jako główny importer włoskich deszczowni szpulowych Nettuno ma w ofercie całą paletę maszyn i urządzeń wykorzystywanych do uprawy i zbioru orzechów. Mowa o włoskich konstrukcjach Giampi, stosowanych w hodowli orzechów laskowych, orzechów włoskich, migdałów, orzechów makadamia i wielu innych.

Rolnictwo to dziedzina, która kryje w sobie wiele specjalizacji. Plantatorzy decydujący się na prowadzenie konkretnych upraw potrzebują fachowej, nieraz bardzo szczegółowej wiedzy, nierzadko cierpliwości oraz przede wszystkim specjalistycznych maszyn. Aby uzyskać konkretny efekt w postaci wysokiego plonu, jedynym rozwiązaniem jest mechanizacja produkcji. Czasem nawet w niewielkim stopniu, ale jednak trudno o wysoką wydajność bez usprawnienia pewnych procesów maszynami.
Nie inaczej jest w przypadku prowadzenia uprawy orzechów. Jak nietrudno się domyślić oferta maszyn wykorzystywanych na plantacjach orzechowych nie jest przesadnie szeroka. Jednym z maszynowych specjalistów w tej dziedzinie jest firma Giampi. W Polsce wyłącznym dystrybutorem urządzeń włoskiego przedsiębiorstwa jest Agro-Classic z Kraśnicy.

Szeroka oferta

Oferta polskiego dystrybutora Giampi jest kompletna i obejmuje urządzenia wykorzystywane na wszystkich etapach produkcji. Gama dostępnych urządzeń obejmuje przyczepy, opryskiwacze, kosiarki bijakowe oraz przede wszystkim kombajny do zbioru, maszyny czyszczące, łuskarki, kalibrownice czy suszarnie.
Wśród najciekawszych konstrukcji na pewno warto zwrócić uwagę na kombajny. Agro-Classic oferuje maszyny zawieszane na TUZ ciągnika oraz samojezdne. W pierwszej grupie znajduje się m.in. maszyna zbierająca o nazwie Star 1800 Plus. Instalowana na przednim bądź tylnym podnośniku może być napędzana od WOM (540 lub 1000 obr./min) lub za pomocą układu hydraulicznego. Mimo iż jest to urządzenie specjalistyczne, to zakres jego zastosowania jest całkiem szeroki. Star 1800 radzi sobie z orzechami laskowymi, kasztanami, orzechami włoskimi, oliwkami, migdałami, orzechami makadamia, a także innymi owocami zbieranymi z ziemi. Maszyna ma 1,8 m szerokości roboczej i do poprawnej pracy wymaga ciągnika o mocy minimum 10-15 KM. Star obciąża podnośnik masą 550 kg i potrzebuje ok. 3-4 godzin na zebranie materiału z hektara plantacji. Jest to zatem konstrukcja przeznaczona do pracy w mniejszych i średnich gospodarstwach. Szybkość zbioru producent zaprojektował na 1-3 km/h.
Warto również wspomnieć o elektrycznych oczyszczarkach. Giampi produkuje m.in. modele Mega 1 i Mega 3. Obie konstrukcje w znacznym stopniu przyspieszają i ułatwiają proces czyszczenia wcześniej zebranych produktów. Za pomocą strumienia powietrza oszczyszczarki oddzielają orzechy od zanieczyszczeń takich jak kamienie, liście, drewno czy puste łupiny. Zarówno Mega1, jak i Mega 3 mogą przesiewać orzechy laskowe i włoskie, migdały, kawę, oliwki i wiele innych. Mniejsza oczyszczarka zasilana jest prądem o napięciu 220/380 V. Większa potrzebuje 380 V. Wydajność Mega1 producent zaprojektował na ok. 1-1,2 tony na godzinę. W przypadku Mega 3 jest to już ok. 2,5-3 t/h.

Kombajn FUTURA 100

Dla wielu miłośników mechanizacji najciekawszą konstrukcją w ofercie Giampi będzie samojezdny kombajn do zbioru orzechów Futura 100. Na pierwszy rzut oka Futura 100 przypominać może nawet kombajn zbożowy w nieco zminiaturyzowanej wersji. Z przodu umieszczona jest szeroka szczotka zbierająca, a zaraz za nią kokpit kierowcy (nieosłonięty) i korpus maszyny. Ten charakterystyczny kombajn do orzechów napędzany jest silnikiem Kuboty o pojemności 3,3 l i mocy 75 KM. Z silnikiem współpracuje dwubiegowa przekładnia, która na pierwszym przełożeniu pozwala na pracę z maksymalną prędkością
8 km/h, a na drugim - 35 km/h. Przednie koła są większe, a tylne mniejsze. Tak jak w kombajnach zbożowych kierowane są tylne koła. Promień zawracania w przypadku 4,5-metrowej konstrukcji wynosi 3 m.
 

BK

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.