Firma Fricke Maszyny Rolnicze działa na rynku maszyn rolniczych od 1997 r. i jest wyłącznym dystrybutorem marki Claydon w Polsce. Od 2003 jest natomiast autoryzowanym dilerem marki John Deere. Fricke jest jednym z czterech „Dilerów Jutra” firmy John Deere i w okresie dwóch lat potroiła obszar swojej działalności. Siedziba główna Fricke mieści się w Mrągowie, obecnie firma posiada w sumie 13 oddziałów w tym najnowszy, właśnie otwarty w Siemiatyczach.
– Nowy oddział firmy Fricke jest kluczową inwestycją w tym terenie, który firma Fricke podjęła od momentu gdy została naszym strategicznym partnerem jako diler jutra w północno wschodniej Polsce. Ten punkt pozwoli Państwu testować i oglądać maszyny, zasięgać informacji od naszych przedstawicieli handlowych, ale przede wszystkim blisko serwisować maszyny
– powiedział Krzysztof Błażejewski, przedstawiciel firmy John Deere.
Dni Otwarte to doskonała okazja do zaprezentowania pełnej gamy oferowanego asortymentu.
Rozwiązania dla rolnictwa precyzyjnego
John Deere to koncern, który inwestuje duże środki w działalność badawczo-rozwojową. Efektem tych prac są innowacyjne rozwiązania, które są wdrażane w ramach rolnictwa precyzyjnego. Technologie te można podzielić, ze względu na obszar zastosowania na rozwiązania dedykowane procesom siewu, ochrony roślin oraz zbioru, a więc podejście jest tutaj kompleksowe.
Pierwszym przykładem może być tutaj funkcja Auto Patch. Pozwala ona na wykorzystanie danych z pierwszego przejazdu, czy to uprawy pasowej, czy sadzenia, do automatycznego tworzenia linii prowadzących dla całego pola dla przejazdów drugorzędnych. Może być wykorzystywana podczas prac takich jak sadzenie, opryskiwanie jak i zbiory. Czas niezbędny do prowadzenia zabiegów zostaje znacząco skrócony, dokładność pracy jest zwiększona, a zmniejszeniu ulega ilość uszkodzonych roślin.
Technologia John Deere stawia na szereg rozwiązań związanych z rolnictwem precyzyjnym.
Aktywne prowadzenie osprzętu - Active Implement Guidance jest kolejnym, doskonałym wsparciem rolnika, które podczas pracy skutecznie naprowadza siewnik w wyznaczonej linii. Rozwiązaniem pasywnym jest funkcja Auto Track, przeznaczona do kierowania ciągnika do prawidłowej pozycji, również dzięki specjalnemu odbiornikowi. Naprowadzanie narzędzia zwiększa produktywność pracy i pozwala lepiej wykorzystywać ponoszone nakłady.
Potencjał plonotwórczy danego pola można wykorzystać w bardziej efektywny sposób z John Deere Operations Center. Można tutaj zaplanować i bezprzewodowo przesłać mapę zmiennej populacji nasion, zmiennej dawki wysiewanego nawozu, jak i prowadzić dokładną dokumentację odmian, które były wysiewane na poszczególnych obszarach pola.
Nowoczesne rozwiązana dla ochrony roślin wykorzystują technologię PowrSpray do precyzyjnej aplikacji środków chemicznych. Bezpośrednia kontrola pompy opryskiwacza umożliwia tu regulację pomiędzy minimalną, a maksymalną wydajnością, zwiększając dokładność regulacji dawki. Jest to szczególnie ważne np. podczas wjeżdżania i wychodzenia z uwrocia, gdzie zmiana prędkości jazdy do przodu i automatyczne przełączanie sekcji stawia wysokie wymagania systemom sterowania dawką. Według zapewnień producenta, system PowrSpray daje 98% dokładność dawkowania, zgodnie z przyjętą mapą.
Firma Fricke Maszyny Rolnicze w ostatnich dwóch latach znacznie rozszerzyła obszar swojej działalności, tworząc kilka nowych oddziałów, w tym właśnie otwarty w Siemiatyczach.
Funkcja ExactApply również zapobiega nieprawidłowościom w dawkowaniu, tym razem podczas jazdy po łuku z kompensacją prędkości. Dzięki PWM rozmiar kropli jest zawsze stały przy stałym ciśnieniu, a przy zmianie prędkości zmiana dyszy A/B dokonywana jest w sposób automatyczny. John Deere posiada oczywiście rozwiązania pozwalające na indywidualną kontrolę rozpylaczy z w pełni elektroniczną kontrolą i regulacją szerokości roboczej w oparciu o zadane mapy. Oprysk w redlinach, na wyznaczonych ścieżkach technologicznych, punktowy, nie stanowią już problemów.
Od lewej: Krzysztof Błażejewski John Deere TBN, Paweł Klimowicz dyrektor handlowy Fricke, Dariusz Kotarski dyrektor zarządzający Fricke, Norbert Morzy kierownik oddziału Siemiatycze.
Wart uwagi jest również HarvestLab 3000, czyli opracowany we współpracy z firmą Carl Zeiss czujnik wykorzystujący technologię spektroskopii w bliskiej podczerwieni (NIR) do analizy koszonych roślin, zielonki lub gnojowicy pod względem zawartości różnych składników pokarmowych. Jeden czujnik ma w tym przypadku potrójne zastosowanie: w sieczkarni, mobilnym laboratorium i zbiorniku na gnojowicę. Pozwala na automatyczną regulację długości cięcia w oparciu o zawartość masy suchej w celu zapewnienia wyższej gęstości i jakości kiszonki. Dokładna regulacja dozowania pozwala bowiem uzyskać pełną optymalizację procesu fermentacji.