Technika

Fontaine Silo - Wentylacja ziarna przez odsysanie

Data publikacji:

Fontaine Silo Airstock to ciekawe rozwiązanie, które w wygodny sposób umożliwia obniżenie temperatury płodów rolnych. Mowa różnych gatunkach zbóż, rzepaku, a także roślinach motylkowych czy okopowych.

Schładzanie ziarna jest jednym z kluczowych czynników w procesie przechowywania plonów po zbiorach. Na rynku dostępnych jest szereg rozwiązań kilku producentów umożliwiających obniżenie temperatury ziaren do wymaganych wartości. Dość ciekawe rozwiązanie ma w swojej ofercie Fontaine Silo i nosi ono nazwę Airstock.System Airstock składa się z układu wieżyczek wentylacyjnych o wysokości od 3,3 do aż 12 m. Dolna perforowana część kolumny wyposażona jest w szereg otworów wentylacyjnych, przez które powietrze jest zasysane w górę komina. Na szczycie montowany jest wytwarzający podciśnienie wentylator o mocy 1,5 lub 3 KM. Powietrze jest zasysane przez otwory, transportowane w kierunku wentylatora i wyrzucane górą nad powierzchnią pryzmy.Zaletą systemu jest jego modułowa budowa i możliwość dostosowania do powierzchni magazynu oraz ilości przechowywanego zboża. Jego rozbudowa obejmuje dodawanie kolejnych kominów wentylacyjnych. Natomiast w zależności od wysokości pryzmy można również regulować wysokość kominów poprzez dodawanie kolejnych 1-metrowych segmentów.Kominy wykonano z grubej, ocynkowanej blachy stalowej. Rozmiar otworów w dolnej części został tak zaprojektowany, aby ziarno nie zatykało kanalików wentylacyjnych. Poprzednia generacja urządzenia miała nieco mniejsze otwory i zdarzało się, że wpływało to na poziom cyrkulacji powietrza. Według badań i testów przeprowadzonych przez producenta większe otwory zapewniają o 20 procent większą cyrkulację powietrza.Airstock to rozwiązanie, które z powodzeniem można stosować do różnych gatunków roślin. Za jego pomocą można wysuszyć nasiona owsa, pszenicy, jęczmienia, słonecznika, ale również rzepaku, kukurydzy czy fasoli i grochu.Oprócz rozwiązania stacjonarnego, Fontaine Silo ma w swojej ofercie urządzenie mobilne. Jest to gotowy komin o wysokości 2,3 m zakończony świdrem i wyposażony w rękojeść do wkręcania w zboże. Warto podkreślić, że przenośny komin Fontaine Silo można wykorzystać również w uprawach okopowych. Wystarczy wymienić podstawę z drobną perforacją na taką z większymi otworami przystosowaną do wydajnego chłodzenia tego typu zbiorów. Przystosowany jest on do wentylacji ziemniaków, cebuli, marchwi, buraków i innych. 

bk
fot.firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.