Gospodarka i rolnictwo

Finansowanie rolnictwa w UE - Polska wiodącym beneficjentem?

Data publikacji:

Podczas Krajowych Dni Pola w Minikowie Komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski przedstawił informacje o nowej propozycji finansowania rolnictwa w krajach Unii Europejskiej.

Dziennikarzom PAP powiedział: - „Jestem bardzo zadowolony z tego, że mi, jako komisarzowi, udało się doprowadzić do tego, że nowe propozycje budżetowe są lepsze niż wyjściowe. Rolnictwo europejskie zyskuje w tych nowych propozycjach 26,5 mld euro — z czego dla Polski przypadnie ok. 3 mld euro i po Francji jest to druga wielkość wzrostu. To wielka szansa dla rolnictwa europejskiego i polskiego. Większe pieniądze, silniejszy budżet są tym, o co od początku swojej kadencji walczyłem”. Jego zdaniem wszystko wskazuje na to, że te propozycje budżetowe będą przyjęte, gdyż są dobrze odbierane w Parlamencie Europejskim i w państwach członkowskich. W jego ocenie wszystko wskazuje na to, że propozycje będą przyjęte, gdyż są dobrze odbierane w Parlamencie Europejskim i w państwach członkowskich. Dodał, że ogólnie w nowym budżecie jest dla Polski więcej pieniędzy, ponieważ w latach 2021-2027 będzie to ponad 700 mld zł, a więc więcej niż otrzymaliśmy przez pierwsze 15 lat członkostwa w UE. Wojciechowski przyznał, że epidemia koronawirusa i kryzys z nią związany doprowadził Europę do słusznego wniosku, że niezwykle ważna jest suwerenność własnej produkcji, zwłaszcza żywności. Podkreślił, że bezpieczeństwo żywnościowe musi być oparte na produkcji europejskiej, a nie na imporcie, który może się bardzo skomplikować w takich okresach jak np. epidemia. Zdaniem komisarza konieczne jest wzmocnienie małych i średnich gospodarstw oraz współpracy z lokalnymi przetwórcami, co przyniesie pozytywne efekty i zwiększy konkurencyjność polskiego rolnictwa na europejskim rynku.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.