[ATR] Wywiady [ATR] Aktualności

Finansowanie maszyn rolniczych często za gotówkę cz. I

Data publikacji:
Kamil Kopka, dyrektor ds. finansowania linii Agro, Aureus Leasing:

Kamil Kopka, dyrektor ds. finansowania linii Agro, Aureus Leasing:

Sygnały płynące z rynku wskazują, iż w ostatnich miesiącach zauważalnie wzrosła liczba transakcji gotówkowych. Jak zatem w dobie wysokich stóp procentowych i dwucyfrowej inflacji radzą sobie firmy działające w segmencie finansowania maszyn rolniczych.

Kamil Kopka, dyrektor ds. finansowania linii Agro, Aureus Leasing:

W jaki sposób zmieniły się realia funkcjonowania Państwa firmy w ostatnich kilku miesiącach?
Zachodzące od wielu miesięcy modyfikacje rynku wymagają od firm zwiększonej zdolności adaptacyjnej, umożliwiającej dostosowanie się do zmieniającego się otoczenia.  Jedną z głównych i najważniejszych przemian stała się jeszcze lepiej dopasowana do odbiorców naszych usług komunikacja z klientem. Kluczem do sukcesu nie jest jedynie ilość prowadzonych działań, ale przede wszystkim ich jakość, rozumiana jako odpowiadanie na aktualne potrzeby klienta w sposób, który jest dla niego najlepszy. W bieżącej sytuacji równie ważne stało się permanentne zbieranie i analizowanie danych, umiejętność rozbicia ich na odpowiednie zmienne, ich trafna analiza oraz przełożenie uzyskanych w ten sposób wyników na kształtowanie oferty własnej firmy, planowanie całego szeregu działań oraz kompetentne przekazanie tych informacji swoim klientom.

Jak wysoka inflacja i rosnące stopy procentowe wpływają na nastroje zakupowe rolników?
Rosnąca inflacja wywiera oczywiście wpływ również na tzw. „koszyk rolniczy”, do którego zaliczamy m.in.: nawozy, pasze, środki ochrony roślin, maszyny rolnicze, materiały budowlane, paliwa, energię energetyczną. Jeśli dodamy do tego małą dostępność sprzętu rolniczego, uzyskamy odpowiedź na pytanie, dlaczego spada sprzedaż nowych maszyn. 
Wysoka inflacja z jednej strony powoduje, że rolnicy chcą inwestować środki w rozwój gospodarstwa, z drugiej zaś wyższe stopy procentowe determinują wzrost kosztów pożyczek, z których rolnicy najczęściej korzystają przy zakupie maszyn rolniczych.

Jak te i inne czynniki zewnętrzne wpływają na kondycję finansową gospodarstw rolnych?
Takich okoliczności jest sporo, zaliczyć do nich możemy m.in.: niepewność wysokości cen płodów rolnych, drogie środki ochrony roślin, nawozy, paliwo oraz energia, które sprawiają, że duża część rolników wstrzymuje się z inwestycjami. Mimo wszystko uważamy, że udane żniwa mogą być czynnikiem zwiększającym - jeszcze w tym roku - zaangażowanie kapitałowe tej grupy społecznej. Ważnym czynnikiem, który nie sprzyja handlowi skupionemu na sprzedaży maszyn rolniczych, a który dał o sobie znać podczas pandemii Covid-19, jest problem z dostępnością sprzętu oraz jego wzrastająca cena. W związku z tym coraz większa grupa klientów decyduje się na zakup używanych maszyn rolniczych. W tym miejscu należy zaznaczyć, że obecnie bardzo często finansujemy maszyny, które zostały zamówione u dilerów wiele miesięcy temu.

Jakie w związku z tym są wyniki Państwa firmy w odniesieniu do obszaru maszyn, w tym rolniczych?
Patrząc przez pryzmat globalnej, jak i krajowej kondycji gospodarki, zauważamy, że - na tle jej innych gałęzi - stan rynku Agro prezentuje się całkiem dobrze. Wpływ na taki stan rzeczy mają przede wszystkim dotacje dla rolnictwa oraz specyfika branży, która jest stosunkowo odporna na wydarzenia, które pogrążyły lub znacznie utrudniły funkcjonowanie innych sektorów gospodarki. Dlatego, obiektywnie, oceniamy wyniki naszej firmy jako satysfakcjonujące.

Na koniec proszę przedstawić Państwa nowe elementy w ofercie i nowe projekty finansowe.
Ze względu na wiele wcześniej niewystępujących okoliczności zaczęliśmy jeszcze dokładniej i dogłębniej analizować sytuację na rynku, dopasowując nasze produkty finansowe do potrzeb gospodarstw rolnych, biorąc pod uwagę ich charakterystykę oraz zmienną sytuację na rynku. Zapewniamy kompleksowe wsparcie rozwoju gospodarstw rolnych poprzez uzyskanie środków na zakup maszyn z programów PROW 2014-2020 oraz dostarczając odpowiednie produkty finansowe umożliwiające bezpieczną realizację inwestycji.  

Dziękujemy za rozmowę.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.