Zorganizowane 24-26 kwietnia na terenie lotniska w Lesznie pierwsze szkolenie dotyczyło głównie wybranych maszyn zielonkowych Fendt, współpracujących z ciągnikami tej marki z serii 200, 300, 500 i 700. – Szkolenie daje możliwość sprawdzenia, jak pracują maszyny w praktyce i nabycia umiejętności konfiguracji maszyny zielonkowej z ciągnikami Fendt – mówi Michał Szendryk, specjalista produktu ds. maszyn zielonkowych. Kolejne edycje będą dla pracowników sieci sprzedaży Fendta okazją do szczegółowego zapoznania się z innymi maszynami z oferty. – Fendt Expert Camp ma na celu aktualizację wiedzy na temat pełnej gamy produktów Fendt. To nowa inicjatywa, która stanie się cyklicznym wydarzeniem, dedykowanym dla autoryzowanych partnerów handlowych Fendt – informuje Paweł Olech, krajowy kierownik sprzedaży w firmie Fendt Polska.
Zielona linia
Podczas szkolenia w Lesznie, oprócz gamy maszyn zielonkowych, uczestnicy mieli okazję poznać od strony praktycznej także zaczepiany opryskiwacz Fendt RoGator 333 - najmniejszy model (maks. 3,5 tys. l) z serii 300, w pełni kompatybilnej ze standardem Isobus 11783, opracowanej z wykorzystaniem rozwiązań zaczerpniętych z samobieżnych maszyn RoGator 600.
Jeśli chodzi o maszyny zielonkowe, zaprezentowano zestaw koszący na ciągniku 924 Vario, składający się z czołowej kosiarki Slicer 3060 FP o szerokości roboczej 3 m oraz z tylnej kosiarki Slicer 911TL o szerokości 8,3 m, zbudowanej z dwóch 6-dyskowych belek. Kosiarki Fendt wyróżnia m.in. bezpośredni napęd pierwszego dysku, a także napęd pozostałych za pomocą przebiegającego przez całą belkę sześciokątnego wałka i przekładni kątowych, co ułatwia naprawy i zmniejsza masę zespołu tnącego.
Z maszyn służących do obróbki pokosu omówiono 8-wirnikowy przetrząsacz Twister 8608 o szerokości roboczej 8,6 m oraz dwukaruzelową zgrabiarkę Former 1402 o szerokości zgrabiania z pasa do 6,65 m, z chroniącym darń systemem Jet-Effect, formującej 1 lub 2 pokosy o szerokości od 0,6 do 1,9 m. Maszyny zbierające były natomiast reprezentowane przez stałokomorową prasę zwijającą Rotana 130F z komorą prasowania z 18 solidnymi walcami PowerGrip, formującą bele o średnicy 1,25 m, a także przez przyczepę zbierającą Tigo 60 PRD mieszczącą 36 m³ (DIN 11741) materiału, krótszą o ok. metr od innych przyczep o podobnej pojemności, dzięki wykorzystaniu miejsca nad zespołem podającym (dodatkowe 6 m³) oraz zastosowaniu układu VarioFill z wielofunkcyjną przegrodą przechylaną w zakresie 80°, zapewniającego automatyczny załadunek i rozładunek oraz maksymalne wykorzystanie każdego metra skrzyni.