Aktualności

Fendt - Stabilny wzrost

Data publikacji:

Systematyczne zwiększanie liczby sprzedanych maszyn i udziału w rynku w Europie i na świecie, tak jeśli chodzi o ciągniki, jak i cały program Fendt Full Line - takie wnioski wysnuć można z prezentacji podczas międzynarodowej konferencji prasowej odbywającej się w ramach Fendt Forum w Marktoberdorf.

Na rynku europejskim Fendt w 2018 r. osiągnął udział w rynku na poziomie 8,7%. Jednakowoż w segmencie dużych ciągników o mocy ponad 200 KM Fendt, ze swoim udziałem w rynku wynoszącym około 30%, zdecydowanie plasuje się na pierwszej pozycji w Europie.
Marka Fendt buduje fundament swojej mocnej pozycji przede wszystkim na rynku niemieckim - w ciągu pierwszych 5 miesięcy udział tej marki na niemieckiem rynku ciągników wynosi 23,9%, od 51 KM - 29,4% i od 201 KM - 42,6%. We Francji korzystny trend dla marki Fendt utrzymuje się również w tym roku. Planowana jest sprzedaż 4000 ciągników Fendt przy 3450 sztukach sprzedanych w poprzednim roku. We Włoszech zespół Fendt po raz pierwszy w zeszłym roku przekroczył granicę 1000 sztuk i zmierza w tym roku do poziomu 1200 sztuk. W Wielkiej Brytanii istnieją bardzo dobre szanse na sprzedanie po raz pierwszy ponad 1000 ciągników Fendt, mimo zawirowań związanych z Brexitem. Również w Hiszpanii, Skandynawii, Polsce, Holandii, Belgii, Szwajcarii, Austrii i krajach Europy Środkowej zauważalny jest wzrost sprzedaży sztuk maszyn i udziałów w rynku.
Rok 2018 Fendt bez wątpienia może zaliczyć do udanych. Wraz ze wzrostem produkcji i sprzedaży związany jest wzrost zatrudnienia we wszystkich sześciu zakładach AGCO w Niemczech (Marktoberdorf, Asbach-Bäumenheim, Feucht, Hohenmölsen, Waldstetten i Wolfenbüttel). Pod koniec grudnia 2018 r. w AGCO/Fendt zatrudnionych było łącznie 5398 pracowników. Stanowiło to o 461 miejsc pracy więcej niż w analogicznym okresie w ub. roku. Firma wiele uwagi środków przeznacza na prace badawczo-rozwojowe. Około 500 inżynierów pracuje nad projektami rozwojowymi w Marktoberdorf, głównie w obszarach ciągników i kombajnów, z planowanym budżetem na rok 2019 wynoszącym około 73 mln euro. Ponadto w pozostałych zakładach zespoły ds. rozwoju w zakresie produktów do zbioru pasz i opryskiwaczy.

Spośród najbardziej spektakularnych efektów tych prac należy wymienić przede wszystkim zaprezentowane przed dwoma laty roboty Fendt Xaver i serię Fendt e100 Vario - trwają prace nad wdrożeniem do produkcji. Zespół Fendt intensywnie pracuje również nad tematami cyfryzacji i inteligentnego rolnictwa - zgodnie ze strategią „Fendt 2020”.

Debiut w Polsce

W segmencie kombajnów zbożowych Fendt konsekwentnie stawia na prezentowaną po raz pierwszy podczas Agritechniki 2017 serię Ideal. Z jednej strony rozszerza tę serię maszyn  o model Ideal 10, z drugiej zaś  wprowadza ją na kolejne rynki. Temu celowi mają oczywiście służyć pokazy polowe. W jednym z nich, który odbył się 12 lipca w gospodarstwie p. Rajmunda Gąsiorka - renomowanego producenta norek - w Gulczewie koło Wrześni, uczestniczyła również redakcja atr express.
Z jęczmieniem ozimym przyszło mierzyć się kombajnowi Ideal 7, wyposażonemu w silnik AGCO Power o pojemności 9,8 l oraz mocy 451 KM (oprócz „siódemki” Marcin Tomaszewski, specjalista produktowy ds. kombajnów z Fendt Polska omówił również „na sucho” nieco większy model Ideal 8 napędzany silnikiem MAN o mocy 538 KM) oraz heder PowerFlow o szerokości 10,7 m. Prezentowany Ideal 7 zapewniający wysoką jakość ziarna, niski poziom strat i uzbrojony w jeden długi rotor młócący Single Helix o długości 4,84 m i średnicy 60 cm (w większych modelach dwa rotory - Dual Helix) - napęd regulowany w zakresie 400-920 obr./min. Wydajne czyszczenie ziarna zapewnia system sit (elektryczna regulacja) o łącznej powierzchni 4,9 m², a zagospodarowanie słomy - rozdrabniacz, z dostępnym na życzenie rozrzutnikiem plew. Szybkie opróżnianie mieszczącego 12,5 tys. l zbiornika gwarantuje ślimak o wydajności 140 l/s. W przypadku dostępnego na życzenie zbiornika o pojemności aż 17,1 tys. l ten współczynnik wynosi aż 210 l/s. Napędzana hydrostatycznie maszyna (0-40 km/h) dobrze sobie radzi również w trudnym terenie, dzięki dostępnym w opcji gąsienicom. Warto przy tym zwrócić uwagę, iż standardowa szerokość transportowa to tylko 3,3 m, możliwa do uzyskania ze względu na szerokość kanału omłotowego, która wynosi jedynie 1,4 m.
Kombajn Fendt Ideal można również śmiało zakwalifikować do czołówki pod względem komfortu, ergonomii i łatwości obsługi. Przestronna i obficie przeszklona kabina Fendt VisionCab oferuje operatorowi bardzo komfortowe środowisko robocze. Ma on bowiem do dyspozycji identyczne rozwiązania, jak w innych maszynach Fendta, np. Varioterminal z ekranem 10,4’’ w standardzie. W specyfikacji fabrycznej jest także system zarządzania danymi VarioDoc, zaś na życzenie także IdealHarvest czy VarioGuide.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.