Technika

Fendt - Całkowicie nowa konstrukcja

Data publikacji:

Na drodze do tego, by stać się longlinerem, firma Fendt wprowadza VarioLiner z systemem załadunkowym QuattroFill. Pojazd jest przeznaczony do elastycznej eksploatacji jako przyczepa zbierająca i przyczepa do transportu sieczki. Został skonstruowany we współpracy z Uniwersytetem Technicznym w Dreźnie i firmą Maschinenfabrik Stolpen.

Wysoka przepustowość przy jak najniższym zapotrzebowaniu na moc o­raz wysoka wydajność podczas zbierania i transportu były dla konstruktorów jednymi z naj­ważniejszych priorytetów. Aby osiągnąć te cele, najważniejsze komponenty zostały na nowo skonstruowane, wzajemnie dostosowane i u­lep­szone. Rezultatem tego jest system załadunkowy QuattroFill, który składa się z podbiera­cza z ślimakami doprowadzającymi, rotora spiralnego z urządzeniem tnącym, obniżonej podłogi przesuwnej i automatycznej ściany piętrzącej.

Wysoka efektywność

Napędzany hydraulicznie podbieracz posiada szerokość roboczą 2 m (DIN 11220). Prowadzenie palców rozmieszczonych z przesunięciem jest nie­sterowane. To zapewnia równomierne doprowa­dzanie materiału roślinnego do rotora, a szczytowe wartości momentu obrotowego zostają złagodzone. Poprzez napęd hydrauliczny prędkość obrotowa podbieracza i ślimaków doprowadzających może zostać oddzielona od rotora. Prędkość podbieracza dostosowuje się w ten sposób do i­lo­ści materiału roślinnego. Ślimaki doprowadzające po obu stronach podbieracza optymalnie doprowadzają materiał roślinny do nowego rotora. Ten może być równomiernie i w wysokim stopniu obciążany.

Nowy rotor o spiralnym kształcie to obecnie najwęższy rotor na rynku. Jego szerokość zewnętrzna wynosi zaledwie 1200 mm przy średnicy 920 mm. Dzięki tej konstrukcji można uniknąć nawet 33% strat energii, które powstają zazwyczaj po­przez tarcie materiału roślinnego między palcami rotora i podłogą tnącą. Oprócz tego dzięki segmentowej, skręcanej za pomocą śrub konstrukcji 9-rzędowy ro­tor jest przyjazny w zakresie konserwacji i wyróżnia się spokojną pracą. Urządzenie tnące posiada 29 noży (zabezpieczonych sprężynowo) z automatycznym urządzeniem ostrzącym. Teoretyczna długość cięcia wynosi 35 mm.

Blachy kierujące przy ścianie przedniej zapewniają w komorze załadunkowej rozkład materia­­łu roślinnego także na całej szerokości. Tym samym pojazd jest napełniany równomiernie i efektywnie. Podłoga przesuwna jest za rotorem opuszczona. Straty energii, które powstają zazwyczaj przez zbierający się materiał roślinny przy rotorze, zostają zminimalizowane i zostaje zacho­wana struktura materiału roślinnego. Jeszcze większą objętość załadunkową i przede wszystkim większą gęstość załadowanego materiału roślinnego zapewnia przesuwna ściana piętrząca. Pelniąc także funkcję biernej ściany tylnej jest ona przemieszczana przez podłogę przesuwną. Dzięki temu jest zapewnione równomierne obciążenie przyczepy na całej długości, ponieważ podczas załadunku przyczepy materiał roślinny nie może spaść do tyłu. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez U­niwersytet Techniczny w Dreźnie wydajność transportu może się zwiększyć w ten sposób o nawet 30%.

Debiut – 2017 r.

VarioLiner posiada seryjnie sterowanie i monitoring Isobus. Może być komfortowo obsługiwany poprzez Varioterminal i za pomocą dżojstika. Prędkość obrotowa podbieracza dosto­so­wuje się dzięki sterowaniu Isobus automatycznie do prędkości jazdy ciągnika. Przyczepa zbierająca może zostać dopuszczona do prędkości 60 km/h.

Planowanew 2017 r. jest wprowadzenie na rynek przyczepy zbierającej marki Fendt w dwóch wersjach. Model VarioLiner 2035 po­siada dopuszczalną masę całkowitą 20 t i maksymalną objętość załadunkową 35 m3. Model VarioLiner 2440 po­siada dopuszczalną masę całko­wi­tą 24 t i maksymalną objętość załadunkową 40 m3 (oba DIN 11714).

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.