Gospodarka i rolnictwo

Europejskie Forum Rolnicze 2018

Data publikacji:

Jaki kształt będzie miała Wspólna Polityka Rolna po 2020 roku? Jakie wnioski płyną z przeglądu dotychczasowych działań krajów UE w zakresie realizacji bieżącej WPR? Nowa perspektywa budżetowa – priorytety, założenia, propozycje zmian – to tematy poruszone podczas Europejskiego Forum Rolniczego, które odbyło się 23-24 marca 2018 r. w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego G2A Arena w Jasionce/k. Rzeszowa.

W Forum udział wziął Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz wraz z Zarządem KRIR oraz Prezesi i delegacje rolników z Wojewódzkich Izb Rolniczych.
Europejskie Forum Rolnicze to rozwinięcie formuły międzynarodowej konferencji rolniczej, organizowanej przez Fundację EFRWP od 2011 w Jasionce k. Rzeszowa. Tegoroczna edycja, podobnie jak w latach ubiegłych, odbyła się pod patronem honorowym Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
W debacie inaugurującej Forum pt. ,,Nowa perspektywa budżetowa WPR – priorytety, założenia, propozycje zmian’’ wzięli udział Phil Hogan – Komisarz ds. rolnictwa UE, Krzysztof Jurgiel – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi,  Stephane Travert – Minister Rolnictwa Francji, Pavel Sekac – Wiceminister Rolnictwa Czech oraz Zsolt Feldman – Zastępca Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa Węgier. Debata inauguracyjna skupiła się na dyskusji o bieżących wydarzeniach w europejskim rolnictwie. Podczas debaty zostanie poruszono temat priorytetów, założeń i propozycji zmian, jakie pojawiają się w kontekście nowej perspektywy budżetowej WPR. Była to też okazja do podsumowania wniosków płynących z przeglądu dotychczasowych działań krajów UE w zakresie realizacji bieżącej WPR oraz dyskusji nad rozwiązaniami pojawiającymi się w odniesieniu do przyszłego budżetu. Drugim wydarzeniem podczas pierwszego dnia Forum było wręczenie Nagroda im. Józefa Ślisza przyznawanej przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Nagroda ma na celu uhonorowanie organizacji bądź osób, które wyróżniają się zaangażowaniem w propagowanie postaw obywatelskich i demokratycznych, szerzenie wartości chrześcijańskich oraz szeroko pojęty rozwój obszarów wiejskich. Nagrodę przyznaje Collegium Nagrody, w którego skład wchodzą: Elżbieta Bieniasz – córka Józefa Ślisza, Jarosław Kaczyński – Prezes Prawa i Sprawiedliwości oraz Artur Balazs – Przewodniczący Kapituły Fundacji EFRWP. W tym roku nagrodę wręczono po raz drugi i jej laureatem zostało Polskie Towarzystwo Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, które zrzesza dobrowolnie Polaków noszących tytuł „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata” przyznawany przez państwo Izrael za ratowanie Żydów w czasie Drugiej Wojny Światowej. Drugiego dnia Forum, Prezes KRIR spotkał się z Philem Hoganem – Komisarzem ds. rolnictwa UE. Spotkanie miało na celu przedstawienie bieżącej sytuacji polskich rolników oraz omówienie najistotniejszych problemów do rozwiązania. W spotkaniu uczestniczyła również Danuta Lebioda – Wiceprzewodnicząca Komisji Kobiet Copa, Przewodnicząca Rady do spraw Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich przy KRIR. Drugi dzień Forum skupił się na szeregu paneli z udziałem przedstawicieli polskiej i europejskiej polityki oraz nauki, którym towarzyszył głównie temat nowych technologii i roli innowacji w podnoszeniu jakości produkcji. Podczas Forum odbywała się także ekspozycja nowoczesnych rozwiązań dla rolnictwa, swoje produkty i usługi przedstawili m.in. dostawcy nasion rolniczych, hodowcy bydła i trzody, dostawcy usług i sprzętu dla rolnictwa, firmy z sektora finansów i ubezpieczeń oraz lider branży nawozowo-chemicznej. Europejskie Forum Rolnicze organizowane jest przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej we współpracy z Agro Promotion oraz Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu w ramach Forum Inicjatyw Rozwojowych.

Źródło: krir.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.